El-Mesâil fi'l-Kırâ'ât bağlamında Ebû Abdillah el-Kaycâtî ve kıraat ilmindeki yeri
Abû Abdillah al-Kaijâti's place in the science of qira'at through his work 'el-Mesâil fi al-Qİrâ'ât'
- Tez No: 915388
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULHALİM BAŞAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Araştırma, Ebû Abdillah el-Kaycâtî'nin hayatını ve el-Mesâil fi'l-kırâ'ât isimli kitabını konu edinmektedir. Müellifin kitabı, kıraat ilminde anlaşılması güç olan birçok konuyu mesele başlıkları altında ele almaktadır. Müellifin ve eserinin kıraat ilmindeki yerinin incelendiği bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, Endülüs'te Ebû Abdillah el-Kaycâtî'nin yaşadığı dönemdeki siyasi, sosyal, ilmî ve kültürel durum hakkında bilgi verilmektedir. Ardından el-Kaycâtî'nin hayatı, hocaları, öğrencileri ve eserlerine değinilmektedir. İkinci bölümde, el-Mesâil fi'l-kırâ'ât'in içindeki meseleler tetkik edilmektedir. Eserde zengin konu aktarımıyla beraber, yer yer bağlantısı olmayan mevzuların bulunduğu ve bazı meselelerin uzatılarak nakledildiği görülmektedir. Bu bağlamda müellifin, kıraat ilminin temel meselelerine bakışı ve ele aldığı konular bakımından bahsi geçen ilim sahasındaki konumu belirlenmeye çalışılmaktadır. Ek olarak, eserin kıraat ilmindeki yerini tespit etmek için gayret gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research focuses on the life of Abū Abdillah al-Kaijātī and his book entitled al-Masā'il fi al-Kırā'āt. The author's book deals with many issues that are difficult to understand in the science of Qiraat under the titles of issues. This study, which examines the place of the author and his work in the science of qiraat, consists of two parts. In the first part, information is given about the political, social, scientific and cultural situation in Andalusia during the period in which Abu Abdillah al-Kaijātī lived. Then al-Kaijātī's life, his teachers, students and works are mentioned. In the second part, the issues in al-Masā'il fi al-Kırā'āt are analysed. In addition to the rich transfer of topics in the work, it is seen that there are unrelated issues and some issues are transferred by prolonging them. In this context, the author's view of the basic issues of the science of qiraat and his position in the field of the said science in terms of the issues he deals with are tried to be determined. In addition, an effort is made to determine the place of the work in the science of Qiraat.