El-haris El-Muhasibi'nin El-Mesail fi A'mâli'l-Kulûb ve'L-Cevârih adlı eserinin inceleme ve tahkiki
El-Haris el-Muhasibi, actions of the heart, asceticism, organs quest And studies
- Tez No: 480703
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TAHİR YAREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
El-Haris el-Muhasibi'nin el-Mesail fi A'mâli'l-Kulûb ve'l-Cevârih adlı eserinin tahkiki ve incelemesinden oluşan tezimiz İslam Felsefesi ve Tasavvufunun gelişim dönemindeki önemli meselelere ışık tutmaktadır. Fıkıh, Kelam, ve Usul alanlarında da önemli çalışmaları olan ve bilhassa Tassavufi yönelimiyle bilinen el-Muhasibi bu eserinde filozoflarla mutasavvıflar arasında ciddi tartışmalara neden olan akıl ve kalbin amelleri arasındaki farkları ortaya koymaktadır. El-Muhasibi'nin sözkonusu eseri fıkhi ve tasavvufi düşünceleri mezcetmekte, ve İslami psikoloji ilmine güzel bir örnek çalışma ortaya koymaktadır. Çalışmamız sadece iki nüshası bulunan bu metnin tahkikli bir neşrini de içermektedir. Tahkik çalışmamız modern araştırmacıların İslam düşüncesinin teşekkül devrinde önemli bir rol oynayan el-Muhasibi'nin bu önemli çalışmasının daha güvenilir ve okunabilir neşrine ulaşabilmelerini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of an analysis and a critical edition of El-Haris el-Muhasibi's work entitled el-Mesail fi A'mâli'l-Kulûb ve'l-Cevârih. The book sheds light on the formative period of Islamic Philosophy and Sufism. El-Muhasibi had a significant contributions in the fields of Jurisprudence, Theology, and Principles of Religion as well. However, he is mostly known for his Sufi tendencies. This particularly shows differences between actions of the heart and the mind, which was a point of tension between philosophers and Sufis. Furthermore, it synthesizes legal and sufi ideas, and presents a good exaple of the science of Islamic psychology. Our study also includes a critical edition of the text based on the two manuscript copies that have survived. This critical edition will enable modern researchers to access a reliable and important text of the formative period of the Islamic thought.