Kitle iletişim araçlarının tüketim kültürü ve hedonik eğilimler üzerindeki etkileri
The effects of mass media on consumer culture and hedonic tendencies
  1. Tez No: 915414
  2. Yazar: HALİL ZAFER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÖKHAN GENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma kitle iletişim araçlarının tüketim kültürü ve hedonik eğilimlerin yayılmasındaki etkilerini kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Hedonizm, tarihsel olarak bireylerin haz ve mutluluk arayışını merkezine alan bir felsefe olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışma, hedonizmin kökenlerini ve tarihsel gelişimini ele alarak modern toplumlarda medya aracılığıyla nasıl yayıldığını analiz etmektedir. Özellikle sosyal medya, televizyon, reklamlar ve filmler gibi modern kitle iletişim araçlarının, hedonik değerleri nasıl teşvik ettiği ve yaygınlaştırdığı üzerinde durulmuştur. Araştırma, medyanın bireylerin tüketim alışkanlıklarını, yaşam tarzlarını ve değerlerini nasıl şekillendirdiğini detaylı bir şekilde incelemektedir. Ayrıca, hedonizmin medya aracılığıyla yayılmasının bireysel ve toplumsal düzeydeki etkileri de değerlendirilmiştir. Bireylerin haz arayışları, medya içerikleri aracılığıyla yönlendirilirken, bu durumun psikolojik ve sosyal sonuçları tartışılmıştır. Çalışmanın sonuçları medya okuryazarlığı eğitimlerinin önemini vurgulamakta ve hedonik mesajların etkilerini azaltmak için stratejiler geliştirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, hedonizmin medya aracılığıyla nasıl yayıldığını ve bu yayılmanın toplumsal ve bireysel etkilerini ele alarak, modern toplumların dinamiklerini daha iyi anlamamıza katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively examines the effects of mass media on the spread of consumer culture and hedonistic tendencies. Hedonism has historically emerged as a philosophy centered on individuals' search for pleasure and happiness. This study analyzes the origins and historical development of hedonism and how it spreads through media in modern societies. Especially it focuses on how modern mass media such as social media, television, advertisements and films encourage and spread hedonistic values. The study examines in detail how the media shapes individuals' consumption habits, lifestyles and values. In addition, the individual and societal effects of the spread of hedonism through media are also evaluated. While individuals' search for pleasure is directed through media content, the psychological and social consequences of this situation are discussed. The results of the study emphasize the importance of media literacy training and reveal that strategies should be developed to reduce the effects of hedonistic messages. As a result, this study contributes to our better understanding of the dynamics of modern societies by addressing how hedonism spreads through media and the societal and individual effects of this spread.