Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde mobil uygulama kullanımının değer aktarımına etkisi
The effect of mobile application use on value transfer in teaching Turkish as a foreign language
- Tez No: 915413
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MADEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Türkçe öğrenen yabancı öğrencilere mobil uygulama aracılığıyla değerlerin öğretilmesini ve uygulamanın öğrencilerin değerleri kavramalarındaki etkisini ortaya koymayı amaçlayan bu çalışmada nicel araştırma yöntemleri tercih edilmiştir. Araştırmanın uygulama aşamasından önce Türkçe öğrenen yabancı öğrencilerin on kök değeri bilme durumları başarı testi ile tespit edilmiştir. Daha sonra on kök değerin öğretilmesi amacıyla mobil bir uygulama tasarlanarak deney grubunda bulunan öğrencilere uygulama iletilmiştir. Uygulamanın yapıldığı Türkçe öğretim merkezinde yabancı dil olarak Türkçeyi öğrenen bu öğrencilerden hazırlanan uygulamanın akıllı telefonlar aracılığıyla indirilmesi ve uygulamada bulunan ekran içeriklerinin takibi istenmiştir. Yarı deneysel desen kullanılarak ulaşılan araştırma verileri SPSS paket programında analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir. Uygulamanın başında ve sonunda öğrencilere araştırmacı tarafından uzman görüşü alınarak hazırlanan değerlendirme sınavı mobil uygulama aracılığıyla ön-test ve son-test olarak uygulanmış olup araştırmanın sonunda ise mobil uygulama ile sunulan değerler öğretimi uygulamasının Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenmekte olan öğrencilerin değerleri kavramalarını olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin kök değerlere ve hazırlanan mobil uygulamaya ilişkin olumlu görüşlere de sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to teach values to foreign students learning Turkish through a mobile application and to reveal the effect of the application on students' understanding of values, quantitative research methods were preferred. Before the application phase of the research, the knowledge of ten radical values by foreign students learning Turkish was determined with an achievement test. Then, a mobile application was designed in order to teach ten radical values and the application was delivered to the students in the experimental group. In the Turkish teaching center where the application was carried out, these students learning Turkish as a foreign language were asked to download the prepared application via their smartphones and follow the screen contents in the application. The research data obtained by using the semi-experimental design were analyzed and evaluated in the SPSS package program. At the beginning and end of the application, an evaluation exam prepared by the researcher after receiving expert opinion was applied to the students as a pre-test and post-test via the mobile application, and at the end of the research, it was determined that the value teaching application offered through the mobile application positively affected the students learning Turkish as a foreign language's understanding of values. It was also observed that the students had positive views on radical values and the prepared mobile application.