161 Numaralı Uluborlu Şer'iyye Sicili (H. 1326-1330/M. 1908-1912)'nin transkripsiyon ve değerlendirilmesi
The transliteration and criticism of Uluborlu Court Record with the Number of 161 (AH 1326-1330/AD 1908-1912)
- Tez No: 915417
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHSET KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 555
Özet
161 Numaralı Uluborlu Şer'iyye Sicilinin traskripsiyon ve değerlendirilmesinin yapıldığı bu yüksek lisans tez çalışmasında, sicilde yer alan belgelerden elde edilen veriler kapsamında Uluborlu'nun 1912-1918 yıllarındaki idari, sosyal ve ekonomik durumu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma giriş, sonuç ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın amacı ve şer'iyye sicilleri hakkında bilgi verilmiş ve 161 numaralı sicil defterinin tanıtımı yapılmıştır. Uluborlu'nun tarihçesi de bu bölümde anlatılmıştır. Birinci bölümde Osmanlı taşra teşkilatına kısaca değinildikten sonra mahalleleri ve köyleri ile bu dönemde idari birimlerde görev yapan memurlar kapsamında Uluborlu'nun idari yapısı ele alınmıştır. İkinci bölümde sicil defteri içerisinde yer alan terekeler, bulûğ muhayyerliği, nikâh, boşanma, nafaka talebi, vasi tayini gibi aile hukuku kapsamındaki belgeler ile birlikte vekil tayini, hibe, vakıf ile ilgili belgeler değerlendirilerek kazadaki aile hayatı, kişiler arası ilişkiler, giyim-kuşam anlayışı, kullanılan isim-unvan ve lakaplar dahilinde kazanın sosyal yapısı incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise ekonomik yapı kapsamında yine tereke kayıtlarından faydalanılarak kazadaki ev-arsa fiyatları, Uluborlu halkının kullanmış olduğu ev ve mutfak eşyaları ve paralar ile tarım ve hayvancılık faaliyetleri ele alınmıştır. Çalışmanın sonunda 161 Numaralı Uluborlu Şer'iyye Sicilinin transkripsiyonu verilmiştir. Yapılan çalışma ile mikro düzeyde XX. yüzyılda Uluborlu Kazâsının, makro düzeyde ise Osmanlı Devleti'nin sosyo-ekonomik ve idari yapısına dair katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, in which the transcription and evaluation of Uluborlu Sher'iyye Registry numbered 161 is made, it has been tried to reveal the administrative, social and economic situation of Uluborlu between the years of 1912 and 1918 within the scope of the data obtained from the documents in the registry. The study consists of introduction, three chapters and conclusion. In the introduction part, the purpose of the study and information about the sher'iyye registries have been given and the registry book numbered 161 has been introduced.. The history of Uluborlu is also explained in this part. In the first chapter, after briefly mentioning the Ottoman provincial organization, the administrative structure of Uluborlu is discussed within the scope of its neighborhoods and villages and the government officers working in administrative units during this period. In the second chapter, the social structure of the town is analyzed in terms of family life, interpersonal relations, clothing and attire, and the names, titles, and nicknames used in the town by evaluating the documents related to family law such as inheritances, marriage, divorce, request for alimony, and appointment of guardians, as well as documents related to the appointment of proxies, grants, and foundations. In the third chapter, the economic structure of the town is analyzed by utilizing the probate records, including house and land prices, household and kitchen utensils and money used by the people of Uluborlu, as well as agricultural and animal husbandry activities. At the end of the study, the transcription of the Uluborlu Sher'iyye Registry numbered 161 is given. This study aims to contribute to the socio-economic and administrative structure of Uluborlu District in the twentieth century at the micro level and the Ottoman Empire at the macro level.