Petrol gelirlerinin büyüme üzerinde etkisinin üçüz açık hipotezi kapsamında değerlendirilmesi: Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri örneği
Assessing the impact of oil revenues on growth within the scope of the triple deficit hypothesis: The case of the Gulf Cooperation Council countries
- Tez No: 915423
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KARAMELİKLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışma, 1991-2021 dönemi için Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinde panel veri modelini kullanarak, petrol gelirleri ve üçüz açık hipotezini oluşturan bütçe açığı, cari işlemler açığı ve tasarruf-yatırım açığınin ekonomik büyüme üzerindeki etkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda analizde değişkenler arasında ekonomik büyüme oranı olan bir bağımsız değişken ve petrol gelirleri, genel bütçe dengesi, cari işlemler dengesi ve tasarruf-yatırım dengesini içeren dört bağımsız değişken olmak üzere beş değişkeni kullanılmiştir. Verilere ilişkin olarak Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu veri tabanından elde edilmiştir. Sabit etki modelinin sonuçlarına göre, Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinde petrol gelirlerinin, tasarruf açığının ve cari işlemler açığının ekonomik büyüme üzerinde olumlu etkilediğini göstermiştir. Ayrıca çalışmaya dahil edilen ülkelerde bütçe açığının ekonomik büyümeyi olumsuz etkilediği, bütçe açığının artmasının bu ülkelerde ekonomik büyümenin azalmasına yol açtığı da gösterilmiştir. Analiz sonuçlarından da Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinin ekonomik büyümelerindeki değişimlerin %25'inin modelin açıklayıcı değişkenleri tarafından açıklandığı, %75'inin ise hata terimine dahil edilen değişkenlerden kaynaklandığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the effects of oil revenues and the general budget deficit, current account deficit and savings and investment balance deficit, which constitute the triple deficit hypothesis, on economic growth in the Gulf Cooperation Council countries using the panel data model for the period 1990-2020. In this context, five variables were used in the analysis, including one independent variable, which is the economic growth rate, and four independent variables, which include oil revenues, general budget balance deficit, current account balance and savings-investment balance. The data were obtained from the World Bank and International Monetary Fund databases. The results of the fixed effect model showed that oil revenues, savings deficit and current account deficit positively affected economic growth in the Gulf Cooperation Council countries. It was also shown that the budget deficit negatively affected economic growth in the countries included in the study, and that an increase in the budget deficit led to a decrease in economic growth in these countries. From the analysis results, it was concluded that 25% of the changes in the economic growth of the Gulf Cooperation Council countries are explained by the explanatory variables of the model, while 75% is due to the variables included in the error term.