Bir koruyucu-önleyici hizmet olarak evlilik öncesi çift eğitimlerinin incelenmesi
Review of pre-marriage couple education as a preventive service
  1. Tez No: 915427
  2. Yazar: HÜLYA ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDRETTİN KESGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Aile bir toplumu özetleyen en temel olgudur. Aile, küreselleşmenin de etkisiyle zaman içinde yapısı, oluşumu ve süreci noktasında değişimlere uğramıştır. Bu değişimlerin olumlu sonuçlarının yanında giderek artan boşanma oranları gibi olumsuz yönleri de bulunmaktadır. Hızla artan boşanma oranlarının düşürmek ve sağlıklı evlilikler oluşturulması amacıyla ülkemizde 1990'lı yıllarda evlilik öncesi eğitim programları geliştirilmeye başlanmıştır. Bu programlar evliliğe hazırlanan çiftlere iletişim becerileri, yaşanabilecek sorunlarla baş etme, aile yapısını güçlendirme, aile yaşam döngüsü konularında bilgi sağlamıştır. Bu çalışmada evlilik öncesi çift eğitimleri üzerine nitel bir inceleme yapılara günümüzde koruyucu-önleyici bir hizmet olarak uygulanan ve çeşitli kurumlar tarafından gerçekleştirilen evlilik öncesi çift eğitimlerinin içerikleri uygulama yöntemleri, hedefleri, etkililiği temel alınarak araştırılması amaçlanmaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve veri toplama yöntemi olarak evlilik öncesi çift eğitimi veren 9 eğitimciyle derinlemesine görüşmelerin yapıldığı mülakat/görüşme yöntemi tercih edilmiştir. Toplanan veriler betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda eğitimleri veren kurumların uygulama yöntemlerinin de birbirinden farklılık gösterdiği, farklı alanlardaki meslek elemanları tarafından eğitim gerçekleştirildiği, eğitim içeriklerin kurumlar arasında büyük farklılıklar göstermediği fakat eğitim verenlerin eğitim içeriklerinin geliştirilmesi yönünde ortak anlayışta oldukları, eğitimlerinin etkililiğini değerlendirecek çalışmalara ihtiyaç olduğuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Family is the most fundamental phenomenon that summarizes a society. The family has undergone changes in terms of its structure, formation and process over time, also under the influence of globalization. In addition to the positive results of these changes, there are also negative aspects such as the increasing divorce rates. In order to reduce the rapidly increasing divorce rates and to create healthy marriages, premarital education programs began to be developed in our country in the 1990s. These programs provided information to couples preparing for marriage on communication skills, coping with possible problems, strengthening the family structure and the family life cycle. This study aims to conduct a qualitative review on premarital couple education and to investigate the content, application methods, goals and effectiveness of premarital couple education, which is currently implemented as a protective-preventive service and carried out by various institutions. Qualitative research method was used in the study and the interview/interview method, in which in-depth interviews were conducted with 9 educators who provide premarital couple education, was preferred as the data collection method. The collected data was analyzed using the descriptive analysis method. As a result of the research, it was concluded that the application methods of the institutions providing the training differ from each other, the training is carried out by professionals from different fields, the training contents do not show great differences between the institutions, but the trainers have a common understanding towards improving the training content, and there is a need for studies to evaluate the effectiveness of the trainings.