Sanayileşme olgusunun sosyal rol davranışları üzerindeki etkisi
The impact of industrialization on social role behaviors
- Tez No: 915436
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KORKMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Sanayileşme olgusunun sosyal rol davranışları üzerindeki etkisi adlı doktora tezininde sanayileşme olgusu ile statü-rol ilişkileri arasında nasıl bir bağlantı vardır? Sorusuna cevap aranmaktadır. Bu araştırmada sanayi öncesi ve sanayi sonrası aşamalar da ele alınarak sanayi toplumundaki statü ve rol algıları incelenecektir. Sanayileşmenin ve beraberinde getirdiği sosyal değişmenin statü ve rol algılarını köklü biçimde değiştirdiği varsayılmaktadır. Bu araştırma döküman incelemesine dayanmaktadır. Araştırmanın sınırlılıklarına gelindiğinde incelenen değişkenlerin toplumsal gelişim açısından daha hızlı ilerleyen batı toplumlarına özel olması bir sınırlılık olarak görülebilir. Diğer taraftan bu konuyla ilgili temel kaynaklar referans alınsa da sanayileşme üzerine yazılan bütün eserleri incelemenin mümkün olmaması da bir diğer sınırlılık olarak görülebilir. Bu araştırmada mikro çevre istismarcılığının var olduğu dönemde cinsiyete ve yaşa dayalı iptidai farklılaşmaların varlığını hissettirdiği gözlemlenmiştir. Aydınlanma ve fransız devriminin sanayileşmeye nasıl bir katkıda bulunduğu irdelenmiştir. Sanayi devrimini daha iyi anlamak adına sanayileşmenin gelişimine etki eden faktörler ele alınmıştır. Sanayileşmenin iktisadi, yasal ve teknolojik unsurlarla nasıl desteklendiği tartışılmıştır. Böylelikle sanayileşmenin statü ve rol dengelerini yeniden inşa ettiği, çalışma ilişkilerini dönüştürdüğü ortaya konulmuştur. Sanayileşme ve uzmanlaşma ilişkisi sorgulanmış ortaya çıkan uzmanlaşma ilişkileri ve iş bölümüne dayalı yeni tabakalaşma biçimiyle beraber sanayileşmeyle ortaya çıkan kurumsal değişmelere yer verilmiştir. Ayrıca enformasyon toplumundaki iş bölümü ve yeni roller ele alınarak tezin ana varsayımları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
What is the connection between the phenomenon of industrialization and status-role relations in your doctoral dissertation titled The Effect of Industrialization on Social Role Behaviors? An answer to the question is sought. Pre-industrial and post-industrial stages will also be discussed and perceptions of status and role in industrial society will be examined. It is assumed that industrialization and the social change it brings with it have radically changed perceptions of status and role. This research is based on document review. When it comes to the limitations of the research, it can be seen as a limitation that the variables examined are western societies that progress faster in terms of social development. On the other hand, although the main sources on this subject are taken as reference, the fact that it is not possible to examine all the works written on industrialization can be seen as another limitation It has been observed that in the period when microenvironment abuse exists, primitive differentiations based on gender and age make their presence felt. How the Enlightenment and the French Revolution contributed to industrialization were examined. The factors affecting the development of the industrial revolution are discussed. How industrialization is supported by economic, legal and technological elements is discussed. Thus, it has been observed that industrialization reconstructs status and role balances and transforms labor relations. The relationship between industrialization and specialization has been questioned, and the institutional changes that have emerged with industrialization have been included with the emerging specialization relations and the new form of stratification based on the division of labor. In addition, the division of labor and new roles in the information society are discussed and the main assumptions of the thesis are questioned.