Akademisyenlerin iş yerindeki mutluluklarının eş zamanlı / paralel karma yöntemler araştırması ile incelenmesi
Examining the happiness of academicians at work with a convergent/parallel mixed methods research
  1. Tez No: 915489
  2. Yazar: ARZU SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM BAYRAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi ve Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Eşzamanlı paralel karma yöntemler tasarımıyla yapılan bu tez çalışmasında akademisyenlerin iş yerindeki mutlulukları incelenmiştir. Araştırmanın nicel kısmından elde edilen bulgular, akademisyenlerin işteki genel mutluluk düzeyinin orta-yüksek olduğunu, birey-iş uyumunun ve iş yeri arkadaşlığının iş yeri mutluluğuna en çok katkı sunan boyutlar olduğunu göstermiştir. Araştırmanın nitel kısmından elde edilen bulgular ise, akademisyenlerin iyi sayılabilecek bir birey-iş uyumuna sahip olduklarını, takdir ve kişisel başarı duygularını deneyimlediklerini ve kendilerini geliştirme ve performanslarını gösterme fırsatlarına sahip olduklarını göstermiştir. Ayrıca akademisyenlerin mutluluklarının, yaptıkları işin anlamlı ve (topluma ve öğrencilere) faydalı olmasından, iş yerinde kişilerarası ilişkiler kurup sürdürebilmelerinden etkilenmektedir. Karma yöntem bulguları ise, nitel bulgularla nicel bulgular arasında çoğunlukla uyum olduğunu, bununla birlikte bazı bulguları genişlettiğini ve açıkladığını, bazılarının arasında da kısmen çelişkiler bulunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis conducted using a convergent parallel mixed-methods design, the workplace happiness of academicians was examined. The findings from the quantitative part of the study showed that the overall level of workplace happiness among academicians was moderate to high, and that person-job fit and workplace friendship were the dimensions contributing most to workplace happiness. The findings from the qualitative part of the study revealed that academicians had a quite good person-job fit, experienced feelings of appreciation and personal accomplishment, and had opportunities for self-improvement and demonstrating their performance. Additionally, the happiness of academicians was influenced by the meaningfulness and societal (and student) benefits of their work, as well as their ability to establish and maintain interpersonal relationships in the workplace. The mixed-method findings indicated that there was mostly alignment between the qualitative and quantitative findings, while some findings expanded upon and explained others, and there were partial contradictions among some results.