Akademisyenlerin iş yerindeki akış deneyimleri: Karma yöntem çalışması
Flow experiences of academics in the workplace: A mixed method study
  1. Tez No: 783884
  2. Yazar: SERPİL KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN AKÇAKANAT, DOÇ. DR. EYLEM BAYRAKÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bireyin bir faaliyeti tamamen konsantre olarak içsel bir ilgi ile deneyimlemesi anlamına gelen“akış”, pozitif psikolojinin temel yapı taşlarından biridir. Mevcut çalışmada yükseköğretim kurumlarında görev yapmakta olan, görev yükümlülükleri kapsamında eğitim vermenin yanı sıra yayın yapmak ve idarecilik görevlerinde bulunmak gibi sorumlulukları da bulunan akademisyenlerin iş yeri akışlarının incelenmesi amaçlanmıştır. İş yeri akışının yönünü, sebeplerini ve çıktılarını ortaya koymak üzere Isparta ilinde yer alan Süleyman Demirel Üniversitesi ve Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nde görev yapmakta olan 356 akademisyen ile araştırma yapılmıştır. Öncelikle Bakker (2001) tarafından ortaya konulmuş ve Turan ve Pala (2020) tarafından Türkçe uyarlaması yapılmış olan Work Related Flow ölçeği kullanılarak veriler toplanmıştır. Anket verileri neticesinde elde edilen bulgular kapsamında akış deneyimi yaşayan ve yaşamayan akademisyenlerden her iki uç noktada yer alan 10 akademisyen belirlenmiş, toplam 20 akademisyen ile mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Açımlayıcı sıralı yöntem kullanılan bu çalışmada akış deneyimi yaşanması ve yaşanmaması durumlarının ortaya çıkmasına neden olan unsurlarla birlikte her iki durumun çıktıları ortaya konulmuştur. Akademisyenler bağlamında iş yerinde akış deneyimi yaşanması ve yaşanamaması durumlarının farklı neden ve çıktılarının yanı sıra ortak neden ve çıktılara sahip oldukları anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
“Flow”described as an individual experiences the activity with an inner concern by concentrating completely on an activity, is one of the frequently discussed topics in positive psychology. In the current study, it is aimed to examine the flow of academicians at the workplace who work in higher education institutions with responsibilities such as publishing and administrative duties as well as providing education within the scope of their duties. In order to investigate the direction, causes and consequences of flow at workplace, research was conducted with 356 academicians working at Süleyman Demirel University and Isparta University of Applied Sciences in Isparta. First, data were collected using the Work Related Flow scale, which was introduced by Bakker (2001) and adapted into Turkish by Turan and Pala (2020). As a result of the survey data, 10 academicians at both extremes were determined among the academicians who had flow experience and those who did not, and interviews were conducted with a total of 20 academicians. In this study, in which the exploratory sequential method is used, the factors that cause the occurrence of flow experience and non-experience situations, as well as the outputs of both situations are revealed.In the context of academicians, it is understood that experiencing and not experiencing flow in the workplace has different causes and consequences as well as common causes and consequences. Within the scope of the study, the results of flow experience were presented for academics who had and did not have flow experience.