Türkiye'nin jeopolitik konumunun enerji arz güvenliği politikalarına etkisi
The Effect of Türkiye's geopolitical position on its energy supply security policies
- Tez No: 915488
- Danışmanlar: PROF. DR. ARMAĞAN GÖZKAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Türkiye, zengin fosil enerji kaynaklarına sahip Ortadoğu ve Kafkasya devletleri ile enerji tedarikinde dışa bağımlı sanayisi gelişmiş Avrupa devletleri arasında köprü konumundadır. Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'nin jeopolitik konumunun, enerji arz güvenliği politikaları üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmada, Türkiye'nin enerji kaynak çeşitlendirme ve Avrupa devletlerine enerji transferinde bir enerji koridoru olma politikaları ele alınmıştır. Öncelikle enerji arz güvenliği kavramı tanımlanmış, ardından dünya üzerinde üretilen enerjinin yarısından fazlasını tüketen, sanayisi gelişmiş ve gelişmekte olan Japonya, Çin, Hindistan, Rusya, Brezilya ve ABD gibi başlıca devletlerin ve Türkiye'nin enerji arz güvenliği politikaları incelenmiştir. Son bölümde ise, Türkiye'nin jeopolitik konumu incelenmiş ve enerji koridoru olma yolundaki politikaları kapsamlı bir şekilde analiz edilmiştir. Hazar denizine kıyısı olan devletler ve Ortadoğu'nun enerji kaynakları incelenmiş, bu enerji kaynaklarının ihracat rotaları analiz edilmiştir. Hazar denizinde yapılan keşiflerle bu bölgenin zengin petrol ve doğalgaz rezervlerine sahip olduğu ve Avrupa için alternatif bir kaynak olabileceği sonucuna varılmıştır. Ayrıca, Ortadoğu'dan Türkiye'ye uzanacak yeni boru hatları ile Avrupa'nın enerji ithalat çeşitliliğinin arttırılabileceği öngörülmüştür. Sonuç olarak, AB enerji politikalarının, Türkiye ile birlikte dünyanın geri kalanındaki devletleri yakından etkilediği anlaşılmıştır. Ayrıca, Türkiye'nin jeopolitik konumunu kullanarak, her yıl artan enerji ihtiyaçlarına rağmen enerji çeşitliliğini sağlayabildiği, enerji bağımlılığını azaltamasa da bağımlılık oranının artmasını engelleyebildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Türkiye serves as a bridge between the Middle Eastern and Caucasian countries, which are rich in fossil energy resources, and the industrialized European countries that rely heavily on external energy supplies. This study primarily aims to examine the impact of Türkiye's geopolitical position on energy supply security policies. It addresses Türkiye's role as an energy corridor in the diversification of energy sources and in the transfer of energy to European countries. First, the concept of energy supply security was defined, followed by an analysis of energy supply security policies of major countries such as Japan, China, India, Russia, Brazil, and the USA, which consume more than half of the world's produced energy and are either industrialized or developing. In the last section, Türkiye's geopolitical position and its efforts to become an energy corridor were analyzed comprehensively within the scope of related policies. The energy resources of the countries bordering the Caspian Sea, and the Middle East had been examined, and the export routes of these energy resources were analyzed. Discoveries in the Caspian Sea have revealed that this region possesses rich oil and natural gas reserves, which could serve as an alternative energy source for Europe. Furthermore, Türkiye could enhance Europe's energy import diversity with new pipelines extending from the Middle East to Türkiye. In conclusion, it has been understood that EU energy policies closely affect the developing countries, along with Türkiye and the rest of the world. Additionally, by utilizing its geopolitical position, Türkiye has managed to ensure energy diversification despite its increasing annual energy demands. Although this doen not reduce its energy dependency, it has been concluded that Türkiye can prevent the dependency ratio from rising further.