2020-2023 yılları arasında İstanbul ilinde el konulan balıkçı teknelerinin teknik özellikleri ve mevzuat ihlallerinin analizi
Analysis of the technical specifications and regulatory violations of fishing vessels seized in Istanbul province between 2020 and 2023
- Tez No: 1016023
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de yasadışı su ürünleri avcılığıyla mücadelede 7191 sayılı Kanun ile getirilen idari yaptırım ve müsadere düzenlemelerinin sahadaki etkilerini, İstanbul örneği üzerinden teknik ve hukuki boyutlarıyla incelemektir. Bu kapsamda, 1 Ocak 2020 – 31 Aralık 2023 tarihleri arasında İstanbul sularında 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ve ilgili mevzuata aykırı faaliyetler nedeniyle el konulan balıkçı teknelerine ait resmi tutanaklar, el koyma kayıtları ve müsadere belgeleri analiz edilmiştir. Araştırmada, İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü tarafından sağlanan veriler kullanılarak toplam 193 balıkçı teknesine ilişkin teknik özellikler (tekne tipi, boyut, motor gücü, kullanılan av araçları, hedef tür ve avlak sahası) ile ihlal türleri sistematik biçimde incelenmiştir. Elde edilen veriler, betimleyici istatistik yöntemleri ve çapraz tablolar aracılığıyla analiz edilmiş; yıllara, tekne sınıflarına ve ihlal türlerine göre dağılımlar ortaya konulmuştur. Çalışma bulguları, 7191 sayılı Kanun sonrasında idari müsadere uygulamasının hız ve etkinlik açısından önemli bir dönüşüm yarattığını; özellikle yasadışı av araçlarının kullanımında ve ruhsatsız avcılık faaliyetlerinde caydırıcılığın belirgin biçimde arttığını göstermektedir. Bununla birlikte, küçük ölçekli ve teknik denetimi zor olan bazı tekne gruplarında yasadışı faaliyetlerin devam ettiği; Marmara Denizi'nde özellikle kara midye, beyaz kum midyesi ve deniz salyangozu gibi türlerin yoğun av baskısı altında bulunduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, 7191 sayılı Kanun'un uygulamadaki etkilerini somut saha verileriyle ortaya koymakta; yasadışı avcılıkla mücadelede teknik denetim kapasitesinin güçlendirilmesi, izleme sistemlerinin yaygınlaştırılması ve hedef türlerin biyolojik sürdürülebilirliğinin korunmasına yönelik politika önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of the administrative sanctions and confiscation regulations introduced by Law No. 7191 in combating illegal fishing in Türkiye, focusing on the technical and legal dimensions using the example of Istanbul. Within this scope, official reports, seizure records, and confiscation documents pertaining to fishing boats seized in Istanbul waters between January 1, 2020, and December 31, 2023, due to activities violating Law No. 1380 on Aquatic Products and related legislation were analyzed. In the study, data provided by the Istanbul Provincial Directorate of Agriculture and Forestry, Fisheries and Aquaculture Branch Directorate was used to systematically examine the technical characteristics (boat type, size, engine power, fishing gear used, target species, and fishing area) and types of violations for a total of 193 fishing boats. The data obtained were analyzed using descriptive statistical methods and cross-tables, distributions by year, boat class, and type of violation were presented. The findings of the study show that the administrative confiscation practice implemented after Law No. 7191 has brought about a significant transformation in terms of speed and effectiveness; deterrence has increased markedly, particularly in the use of illegal fishing gear and unlicensed fishing activities. However, it has been determined that illegal activities continue in some small-scale and technically difficult-to-monitor boat groups; species such as the black mussel, white sand mussel, and sea snail are under intense hunting pressure, particularly in the Sea of Marmara. In conclusion, this study reveals the effects of Law No. 7191 in practice with concrete field data and offers policy recommendations for strengthening technical inspection capacity in the fight against illegal fishing, expanding monitoring systems, and protecting the biological sustainability of target species.