Farklı tekrarlarda yapılan beceri antrenmanlarının 14-16 yaş erkek futbolcularda performansa etkisi
The effects of different repetitions of skill training on performance in male soccer players aged 14-16 years
- Tez No: 915499
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ UÇAN, DOÇ. DR. KERİM SÖZBİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı tekrarlarda yapılan beceri çalışmalarının 14-16 yaş futbolcularda isabetli pas (İP), isabetli şut (İŞ), top sürme (TS), dikey sıçrama (DS), denge, 10 m sürat, 30 m sürat, çeviklik performansına etkilerinin incelenmesidir. Bu amaçla çalışmaya 14-16 yaşında 37 erkek futbol oyuncusu gönüllü olarak katılmıştır. Futbolcular az tekrar yapan (ATBAG); n=13, çok tekrar yapan (ÇTBAG); n=12, ve kontrol grubu (KG); n=12 olarak rastgele ayrılmışlardır. Deney grupları rutin futbol antrenmanlarının yanı sıra 6 hafta süresince beceri tekrarlarının yapıldığı çalışmalara katılmışlardır. Araştırma kapsamındaki çalışmalarda futbolcular İP, İŞ ve TS çalışmalarını önceden belirlenmiş sayılarda uygulamışlardır. Kendi takımları ile yaptıkları çalışmalar normal futbol antrenmanlarından oluşmaktadır. Çalışmaların 2 gün öncesi ve sonrasında boy uzunluğu, vücut ağırlığı, bacak boyu ölçümleri ile Y Denge Testi (YDT), 10 m sürat, 30 m sürat, DS, Little & Williams Zig-Zag Çeviklik Testi (LWZ) testleri ve Mor & Christian Genel Futbol Yetenek Testi iki ayrı test gününe bölünerek uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre İP ve İŞ performansları ATBAG (p0,05). İŞ'ta çalışma grupları ile KG, TS'de ATBAG ile KG arasında istatistiksel olarak anlamlı farklı olduğu tespit edilmiştir (p0,05). Elde edilen bu bilgilerin antrenmanların içeriklerini planlamalarında antrenör ve sporculara yardımcı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of skill practice at different numbers of repetitions on accurate passing (AP), accurate shot (AS), dribbling (DR), vertical jump (VJ), balance, 10 m sprint, 30 m sprint, and agility performances is 14-16-year-old soccer players. A total of 37 male players participated voluntarily, divided into three groups: less repetitions (LR; n=13), more repetitions (MR; n=12), and control (CG; n=12). Experimental groups participated skill repetitions alongside routine football training for 6 weeks. The CG participated just their usual trainings. Players of LR and MR practiced predetermined repetitions of AP, AS, and DR exercises. Body weight, body height, leg length measurement, Y Balance Test (YBT), 10 m sprint, 30 m sprint, VJ, Little & Williams Zigzag Agility Test (LWZ), Mor & Christian General Soccer Ability Test measurements were applied over two test days. According to the results of the study AP and AS performances in LR (p0.05). Significant differences were found between work groups and CG in AS, and LR and CG in DR (p0.05). This data may help trainers and athletes in planning the content of training.