PNIPAM polimerinin optoelekronik özelliklerinin araştırılması ve biyomedikal uygulamaları
Investigation of optoelectronic properties of PNIPAM polymer and its biomedical applications
  1. Tez No: 915507
  2. Yazar: HAKAN EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında, biyomedikal ve optoelektronik uygulamalar açısından oldukça fazla ve önemli avantajlarından dolayı PNIPAM polimeri araştırıldı. PNIPAM polimerinin elektronik ve optik özellikleri, kapsamlı bir şekilde araştırıldı. Bunun için özellikle, PNIPAM polimerinin soğurma band kenarı, molar sönüm katsayısı, optik bant aralığı, kırılma indisi, kontrast, optiksel ve elektriksel iletkenlik gibi önemli parametreleri araştırıldı. Bu parametrelerin biyomedikal uygulamalardaki karşılıkları araştırıldı. Özellikle, PNIPAM polimerinin kırılma indisleri en optimal biyomedikal uygulamalar için geliştirildi. Diğer taraftan, PNIPAM polimerinin optoelektronik parametrelerini farklı şartlar (çözücüler ve katkılamalar) için elde edildi ve karşılaştırıldı. Son olarak, farklı dalga boylarındaki UV ışıklarının PNIPAM polimerinin optoelektronik parametreleri üzerindeki etkisi de araştırıldı. Böylece elde edilen özgün ve önemli sonuçlar ile PNIPAM polimeri biyomedikal uygulamalara katkılarıyla literatürdeki ilgili boşluklar dolduruldu. Sonuç olarak, PNIPAM ve türevleri, optoelektronik cihazlardan biyomedikal uygulamalara kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir. Özellikle UV absorpsiyonu, görünür ışık geçirgenliği ve NIR bölgelerinde elde edilen optik özellikler, polimerin kontrollü ilaç salımı, sensör teknolojileri ve fototermal uygulamalar gibi alanlarda stratejik bir malzeme olduğunu kanıtlamaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Hidrojeller, Polimerler, Biyomedikal Uygulamalar, PNIPAM, LCST, Optoelektronik
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the PNIPAM polymer was investigated due to its significant and numerous advantages in biomedical and optoelectronic applications. The electronic and optical properties of the PNIPAM polymer were comprehensively examined. Specifically, important parameters such as the absorption band edge, molar extinction coefficient, optical band gap, refractive index, contrast, optical and electrical conductivity of the PNIPAM polymer were analyzed. The biomedical implications of these parameters were also explored. In particular, the refractive indices of the PNIPAM polymer were optimized for the most suitable biomedical applications. On the other hand, the optoelectronic parameters of the PNIPAM polymer were obtained and compared under different conditions (solvents and dopants). Finally, the effects of UV light at different wavelengths on the optoelectronic parameters of the PNIPAM polymer were investigated. Thus, with the unique and significant findings obtained, the contributions of the PNIPAM polymer to biomedical applications filled relevant gaps in the literature. As a result, PNIPAM and its derivatives have a wide range of applications, from optoelectronic devices to biomedical applications. In particular, the optical properties obtained in UV absorption, visible light transmittance, and NIR regions demonstrate that the polymer is a strategic material for areas such as controlled drug release, sensor technologies, and photothermal applications. KEYWORDS: Hydrogels, Polymers, Biomedical Applications, PNIPAM, LCST, Optoelectronic