Kırsal turizm kapsamındaki kadın girişimcilerin, girişimcilik sürecinde yaşadığı sorunları tespit etmeye yönelik bir çalışma: Bodrum örneği
A study on identifying the issues encountered by women entrepreneurs in rural tourism: The case of Bodrum
- Tez No: 915508
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde insanların değişik turistik faaliyet arayışına bir alternatif olan kırsal turizm, modern yaşamın hızlı temposundan kaçmak ve doğayla iç içe zaman geçirmek isteyen insanlar için cazip bir seçenek olarak öne çıkmaktadır. Bu turizm türü, sadece kişisel rahatlama ve keşif imkanları sunmakla kalmaz, ayrıca ekonomik, çevresel ve sosyal boyutlarıyla da önemli faydalar sağlamaktadır. Kadın girişimciliği ise, gelişmekte olan ülkelerin ekonomisinde ve toplumun gelişiminde kritik bir öneme sahiptir. Kadının iş dünyasında aktif rol alması toplumsal ve sosyal açıdan gelişmişlik göstergesidir. Aynı zamanda sosyal eşitlik ve toplumsal refahın artmasına da önemli katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı Muğla'nın Bodrum ilçesindeki kırsal turizm kapsamındaki yörelerdeki kadın girişimcilerin yaşadıkları sorun tespit etmektir. Bu kapsamda yöredeki 18 kadın girişimci ile çalışma ortamlarında görüşme yapılmış, görüşmeler kayıt altına alınmıştır. Elde edilen görüşmeler metne çevrilerek araştırmacının da gözlemleriyle betimsel analiz yapılarak sonuçlar elde edilmiş ve değerlendirilirmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, rural tourism emerges as an attractive option for those seeking an alternative to various touristic activities, offering a chance to escape the fast pace of modern life and spend time in nature. This type of tourism not only provides personal relaxation and exploration opportunities but also brings significant economic, environmental, and social benefits. Women entrepreneurship holds critical importance in the economies and societal development of developing countries. The active participation of women in the business world is an indicator of societal and social advancement. Additionally, it significantly contributes to social equality and societal welfare. The aim of this study is to identify the problems faced by women entrepreneurs in rural tourism areas of the Bodrum district in Muğla. In this context, interviews were conducted with 18 women entrepreneurs in their working environments, and these interviews were recorded. The recorded interviews were transcribed and, combined with the researcher's observations, a content analysis was conducted to obtain and evaluate the results.