Siber alanda sunulan kamu hizmetinde erişilebilirlik ilkesi
The principle of accessibility in public service presented in cyberspace
  1. Tez No: 915506
  2. Yazar: ASLIHAN DENİZ BİLGEHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLA TANSUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 349
Özet
Siber alanda sunulan kamu hizmetinde erişilebilirlik ilkesi, eşitlik ve güvenlik esasları açısından ortaya konmaktadır. Siber erişilebilirlik için eşitlik, kamu hizmetine erişim engeli olarak siber uçurum ve siber uçurumun giderilerek kamu hizmetine erişimin sağlanması olmak üzere iki bölümde incelenmektedir. Siber erişilebilirlik için güvenlik, idarenin uyması gereken güvenlik kuralları ve bu güvenlik kurallarının uygulanabilir olması olmak üzere iki bölümde incelenmektedir. Tüm bu hususlar siber alanda sunulan kamu hizmeti için yeni bir kamu hizmeti ilkesi olarak erişilebilirlik ilkesi kapsamında somutlaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The principle of accessibility in the public service provided in cyberspace is put forward in terms of equality and security bases. Equality for cyber accessibility is analyzed in two parts: cyber divide as a barrier to access to public service and ensuring access to public service by eliminating the cyber divide. Security for cyber accessibility is analyzed in two parts: the security rules that the administration must comply with and the enforceability of these security rules.All these requirements are concretized within the scope of the principle of accessibility as a new public service principle for public services provided in cyberspace.