Unilateral serebral palsili çocuklarda eylem gözlem terapisi ve ayna terapisinin üst ekstremite fonksiyonları üzerine etkileri: 1 ay takipli randomize kontrollü çalışma
Effects of action observation therapy and mirror therapy on upper extremity functions in children with unilateral cerebral palsy: A randomized controlled study with 1 month follow-up
  1. Tez No: 915512
  2. Yazar: SEDANUR GÜRLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA BUMİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada unilateral serebral palsi (SP)'li çocuklara uygulanan Eylem Gözlem Terapisi (EGT) ve Ayna Terapisi (AT) müdahalelerinin çocukların üst ekstremite fonksiyonları üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Araştırmaya 6-12 yaşları arasında 24 unilateral SP'li çocuk dahil edildi. Çocuklar basit rastgele yöntemle 12 çocuk EGT ve 12 çocuk AT grubuna olacak şekilde ikiye ayrıldı. Çocukların üst ekstremite becerilerine yönelik aktivite tercihlerini belirlemek için Kanada Okupasyonel Performans Ölçeği, aktivitelere yönelik hedefleri belirlemek için Hedefe Ulaşma Ölçeği, üst ekstremite fonksiyonlarını değerlendirmek için Shriners Hastanesi Üst Ekstremite Değerlendirmesi, Melbourne Unilateral Üst Ekstremite Fonksiyon Değerlendirme Testi ve ABILHAND Çocuk-Elle İlgili Beceri Anketleri uygulandı. İlk değerlendirmelerin ardından her iki gruba da günde 1 saat, haftada 3 gün toplam 6 hafta olmak üzere 18 seans müdahale yapıldı. EGT grubuna 30 dk Bilateral Aktivite Eğitimi (BAE) ve 30 dk EGT uygulaması, AT grubuna ise 30 dk BAE ve 30 dk AT uygulaması şeklinde her bir gruba toplam 60 dk müdahale yapıldı. 6 haftalık müdahalenin ardından ve 1 aylık takip sürecinin ardından aynı standardize değerlendirmeler her iki gruba tekrar uygulandı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of Action Observation Therapy (AOT) and Mirror Therapy (MT) interventions on upper extremity functions in children with unilateral cerebral palsy (CP). The study included 24 children with unilateral CP aged between 6 and 12 years. The children were randomly divided into two groups, with 12 participants in the AOT group and 12 in the MT group. The Canadian Occupational Performance Measure (COPM) was used to identify the children's activity preferences for upper extremity skills, while the Goal Attainment Scale (GAS) was employed to establish activity goals. Upper extremity functions were evaluated using the Shriners Hospital Upper Extremity Evaluation, the Melbourne Assessment of Unilateral Upper Extremity Function, and the ABILHAND-Kids Questionnaire. Following the initial assessments, both groups underwent 18 intervention sessions over 6 weeks, with sessions lasting 1 hour per day, 3 days per week. The AOT group participated in 30 minutes of Bilateral Activity Training (BAT) and 30 minutes of AOT, while the MT group engaged in 30 minutes of AOT and 30 minutes of MT. After completing the 6-week intervention period and a subsequent 1-month follow-up, the same standardized assessments were re-administered to both groups.