Pandemi sonrası bankacılık sektöründe çalışan motivasyonun iş ortamı, sosyal davranış ve psikolojik durum açısından incelenmesi
Investigation of the motivation of employees working in the banking sector after the pandemic in terms of business environment, social behavior and psychological state
- Tez No: 915529
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Psikoloji, İşletme, Banking, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, bankacılık sektöründe çalışanların demografik değişkenlere göre pandemi sonrası motivasyon düzeylerindeki değişikliklerin analiz edilerek çalışanlar üzerinde nasıl bir etki oluşturduğunu görmektir. Bu araştırma bankacılık sektöründe çalışanların pandemi sonrasında motivasyon düzeyinde meydana gelen değişimlerin çalışma yaşamına etkisini belirlemek açısından, mevcut durumu ortaya koyması ve elde edilen sonuçların genellemesi anlamında önem taşımaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2024 yılında İstanbul ilinde farklı bankalarda çalışan tüm personellerden oluşmaktadır. Evrenin tamamına ulaşmak; zaman maliyet ve kontrol bakımından zor olduğundan örnekleme yöntemine başvurulmuştur. Araştırmanın örneklemi; amaçlı ve kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen İstanbul ilinde farklı bankalarda çalışan 352 personelden oluşmaktadır. Bu araştırma; İstanbul ilinde farklı bankalarda çalışan personellerin motivasyonlarındaki pandemi sonrası etkisinin incelenmesi amacıyla yapılan betimleyici modelinde bir çalışmadır. Araştırmada; Küçüksayraç (2013) tarafından geliştirilen ''Motivasyon Ölçeği "kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgu ve sonuçlar doğrultusunda pandemi sonrası dönemde bankacılık sektöründe çalışanların motivasyonlarının sürdürülebilmesi, iş gücü verimliliği ve şirket başarısı açısından kritik öneme sahip olduğu düşünülmektedir. Kuruluşların stratejik insan kaynakları yönetiminin doğrudan uygulanmasının ötesine bakmaları ve kaynak tabanlı görüşe ikliminin çalışan motivasyonunu ve kurumsal dayanıklılığı korumasını ve desteklemesini sağlamaları gerektiği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the changes in the motivation levels of employees in the banking sector after the pandemic according to demographic variables and to see how they have an impact on employees. This research is important in terms of determining the impact of changes in the motivation level of employees in the banking sector on their working life after the pandemic, in terms of revealing the current situation and generalizing the results obtained. The working group of the research consists of all the personnel working in different banks in Istanbul province in 2024. Since it is difficult to reach the entire universe in terms of time, cost and control, sampling method has been applied. The sample of the research consists of 352 employees working in different banks in the province of Istanbul, who were selected by random method. This research is a screening model study conducted to examine the effect of post-pandemic on the motivations of employees working in different banks in the province of Istanbul. In the research; the 'Motivation Scale" developed by Küçüksayraç (2013) was used. According to the findings and results obtained from the research, it is considered that maintaining the motivation of employees in the banking sector in the post-pandemic period is of critical importance in terms of labor productivity and company success. It is assessed that organizations should look beyond the direct implementation of strategic human resources management and take a resource-based view to ensure that their climate maintains and supports employee motivation and corporate resilience.