Mahkumların sağlık algıları ve sağlığı geliştirme davranışlarının belirlenmesi
Prisoners' perception of health and health promotion behaviors
- Tez No: 915559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY ERCAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma mahkumların sağlık algıları ve sağlığı geliştirme davranışları ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı-ilişki arayıcı türde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Eskişehir il sınırları içerisinde bulunan 1 ve 2 Nolu Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda bulunan 234 mahkum oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Kasım 2023- Ocak 2024 tarihleri arasında,“Sosyodemografik Bilgi Formu”ile“Sağlık Algısı Ölçeği”ve "Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS programı kullanılarak Independent Sample t testi, One-way ANOVA testi, Pearson Korelasyon analizi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptivecorrelat ional study was conducted to determine the health perceptions, healthpromot ing behaviors, and influencing factors among prisoners, as well as to examine the relationship between them. The sample consisted of 234 inmates from the 1st and 2nd Open Penal Institutions located within the boundaries of Eskişehir province. Data were collected between November 2023 and January 2024 using the“Sociodemographic Information Form,”the“Health Perception Scale,”and the“Healthy Lifestyle Behaviors Scale II .”Data analysis was performed using the SPSS program, employing Independent Sample t-test, One-way ANOVA, and Pearson Correlation analysis. The mean score of the prisoners on the Health Perception Scale was found to be 51.43±7.66, while the mean score on the Health-Promoting Lifestyle Profile II was 130.41±26.90. A positive, weak and statistically significant relationship was found between the Health Perception Scale scores and the Healthy Lifestyle Behaviors Scale scores.