Denizaltı torpido tipi en kesitleri etrafında kuramsal olarak oluşturulan girinti-çıkıntıların akış direncine etkisinin iki boyutlu had analizi
Two-dimensional CFD analysis of the effect of theoretically created intriguments-protrusions around submarine torpido type cross-sections on flow resistance
- Tez No: 915560
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Marine Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Akış direnci deniz aracının yüzeyi ile akışkan ara yüzeyinde oluşan ve deniz aracının hareketini kısıtlayan ve hızını azaltan bir etkendir. Akış direncini azaltmak amacıyla denizaltı torpidosu en kesiti formuna benzer 6 farklı düzlemsel modellerin direnç katsayıları HAD ile hesaplanarak, elde edilen hız akım çizgileri akış gözleme deneyleri ile karşılaştırılmıştır. Model-A denizaltı torpidosunun en kesitine benzerliği ve modeller arasında en düşük direnç katsayısına sahip olması nedeniyle üzerine kuramsal olarak 6 farklı biyomimik yapıya benzer girinti ve çıkıntı yerleştirilerek, HAD analizi ile akış dirençleri katsayıları hesaplanmıştır. Bu çalışmada Re sayısının 10000' den düşük değerlerinde ve Re sayısının 180000' den yüksek değerlerinde biyomimik yapıların toplam direnç kuvvetini azaltmada yetersiz kaldığı bulunmuştur. Farklı Re sayılarında Model-A3 ve Model-A5'in direnç katsayısında %10 azalma sağlayarak, en uygun biyomimik tasarımlar olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Flow resistance is a factor occurring at the interface between the marine vehicle's surface and the fluid, restricting the vehicle's movement and reducing its speed. To mitigate flow resistance, the drag coefficients of six different planar models, similar in cross-sectional form to a submarine torpedo, were calculated using CFD (Computational Fluid Dynamics), and the resulting velocity and flow streamlines were compared with flow visualization experiments. Due to its similarity to the submarine torpedo's cross-section and its lowest drag coefficient among the models, six different biomimetic indentations and protrusions were theoretically placed on Model-A, and their flow resistance coefficients were calculated via CFD analysis. This study found that for Reynolds numbers below 10,000 and above 180,000, biomimetic structures were insufficient in reducing the total drag force. However, at various Reynolds numbers, Models A3 and A5 achieved a 10% reduction in drag coefficient, identifying them as the most suitable biomimetic designs.