Madde kullanım bozukluğu tanısı almış bireylerde intihar riskinin incelenmesi
Investigation of suicide risk in individuals diagnosed with substance use disorder
- Tez No: 915561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ŞAHİN ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Araştırma, madde kullanım bozukluğu tanısı almış bireylerin sosyodemografik özelliklerine göre intihar risklerinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve kesitsel desende olan bu araştırma 25 Mayıs 2023-30 Şubat 2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Van Eğitim Araştırma Hastanesi Amatem biriminde gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini 182 hasta oluşturdu. Veriler; Sosyodemografik Bilgi Formu ve İOÖ kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, yüzdelik dağılımlar, ortalama, standart sapma, t testi, ANOVA ve Cronbach Alpha katsayısı analizi kullanıldı. Bunun yanında verilerin normal dağılım sağlayıp sağlamadığını saptamak için Shapiro-Wilk testi kullanıldı. Bulgular: Araştırma bulgularına göre bireylerin İOÖ toplam puan ortalaması 78.92±15.40 olarak belirlendi. İOÖ'nün en yüksek puan alan alt boyutu sosyal destek/benlik algısı (30.80±7.63), en az puan alan alt boyutu ise öfke/dürtüsellik (11.35±3.71) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the suicide risks based on the sociodemographic characteristics of individuals diagnosed with substance use disorder. Materials and Methods: This descriptive and cross-sectional study was carried out at the Addiction Treatment Center (AMATEM) unit of Van Training and Research Hospital, Health Sciences University, between May 25, 2023, and February 30, 2024. The sample consisted of 182 patients. Data were collected using the Sociodemographic Information Form and the Suicide Probability Scale (SPS). Data analysis included frequencies, percentages, means, standard deviation, t-test, ANOVA, and Cronbach's alpha coefficient. In addition, the Shapiro-Wilk test was used to determine whether the data followed a normal distribution. Results: The findings showed that the mean total score of the SPS was 78.92±15.40. The highest scoring sub-dimension was social support/self-perception (30.80±7.63), while the lowest was anger/impulsivity (11.35±3.71).