Kemoterapi alan meme kanserli kadınlara uygulanan kahkaha yogası ve mindfulness temelli stres azaltma uygulamalarının anksiyete, depresyon, yaşam kalitesi ve spiritüel iyi oluş düzeyleri üzerine etkisi: randomize kontrollü çalışma
The effect of laughter yoga and mindfulness based stress reduction applications on anxiety, depression, quality of life and spiritual well-being levels of women with breast cancer receiving chemotherapy:a randomized controlled study
  1. Tez No: 915565
  2. Yazar: ZEHRA ÇOKTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE TÜRK DELİBALTA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kemoterapi Alan Meme Kanserli Kadınlara Uygulanan Kahkaha Yogası ve Mindfulness Temelli Stres Azaltma Uygulamalarının Ansiyete, Depresyon, Yaşam Kalitesi ve Spiritüel İyi Oluş Düzeyleri Üzerine Etkisi: Randomize Kontrollü Çalışma Bu araştırma kemoterapi alan meme kanserli kadınlara uygulanan kahkaha yogası ve mindfulness temelli stres azaltma uygulamalarının anksiyete, depresyon, yaşam kalitesi ve spiritüel iyi oluş düzeyleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel tasarım olarak yapılmıştır. Bir devlet hastanesinde yürütülen araştırmanın örneklemini kemoterapi alan meme kanseri tanılı 90 kadın (kahkaha yogası uygulama grubu: 30, mindfulness temelli stres azaltma uygulama grubu: 30 ve kontrol grubu: 30) oluşturmuştur. Uygulama grubunda bulunan kadınlara sekiz hafta boyunca randomize olarak atandıkları gruba uygun şekilde kahkaha yogası veya mindfulness temelli stres azaltma uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri 'Yarı yapılandırılmış anket formu', 'Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği', 'Avrupa Kanser Araştırma ve Tedavi Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği' ve 'Spiritüel İyi Oluş Ölçeği' kullanılarak toplanılmıştır. Bu araştırmada her iki uygulama grubunda, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, istatistiksel olarak anlamlı derecede farklılık gösterecek şekilde, anksiyete ve depresyon düzeyleri düşük, yaşam kalitesi ve spiritüel iyi oluş düzeyleri yüksek bulunmuştur (p=0.000). Ayrıca 12. haftada kahkaha yogası grubunun depresyon düzeyi mindfulness temelli stres azaltma uygulanan gruptan istatistiksel olarak önemli düzeyde düşük olarak saptanmıştır (p=0.000). Bu çalışma kahkaha yogası ve mindfulness temelli stres azaltma uygulamalarının standart hastane bakımına kıyasla üstünlüğünün kanıtlanması, sekiz hafta boyunca uygulanarak 12 hafta boyunca etkinliğinin değerlendirilmesi, ilk 4. haftada olumlu etkilerinin gözlemlenmiş olması ve mevcut uygulamaların spiritüel iyi oluş düzeyi üzerine etkisine bakılması yönünden hemşirelik çalışmaları arasında özgün nitelik taşımaktadır. Araştırma bulguları doğrultusunda meme kanseri tanılı hastaları da kapsayacak şekilde tüm kanser hastalarının standart hastane bakımlarına hemşireler tarafından kahkaha yogası ve mindfulness temelli stres azaltma uygulamalarının entegre edilerek hastaların desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Effect of Laughter Yoga and Mindfulness Based Stress Reduction Practices on Anxiety, Depression, Quality of Life and Spiritual Well Being Levels of Women with Breast Cancer Receiving Chemotherapy: Randomized Controlled Study This research was conducted as a randomized controlled experimental design to determine the effects of laughter yoga and mindfulness based stress reduction practices applied to women with breast cancer receiving chemotherapy on anxiety, depression, quality of life and spiritual well being levels. The sample of the study, conducted in a public hospital, consisted of 90 women diagnosed with breast cancer who were receiving chemotherapy (laughter yoga application group: 30, mindfulness based stress reduction application group: 30 and control group: 30). Laughter yoga or mindfulness based stress reduction application was applied to the women in the experimental group, in accordance with the group to which they were randomly assigned, for eight weeks. Research data were collected using the 'Semi-structured questionnare form', 'Hospital Anxiety and Depression Scale', 'European Organization for Research and Treatment of Cancer Quality of Life Scale' and 'Spiritual Well Being Scale'. In thıs study, anxiety and depression levels were found to be lower, quality of life and spiritual well being levels were found to be higher in both application groups, compared to the control group, with a statistically significant difference (p=0.000). In addition, at the 12. week, the depression level of the laughter yoga group was found to be statistically significantly lower than the mindfulness based stress reduction group (p=0.000). This study is unique among nursing studies in terms of proving the superiority of laughter yoga and mindfulness based stress reduction practices compared to standard hospital care, evaluating its effectiveness for 12 weeks by applying it for eight weeks, observing its positive effects in the first 4. weeks, and examining the effect of current practices on spiritual well being. In line with the research findings, it is recommended that nurses support patients by integrating laughter yoga and mindfulness based stress reduction practices into the standard hospital care of all cancer patients, including patients who diagnosed with breast cancer.