Yoğun bakım hemşirelerinde COVİD-19 korkusununbakım davranışlarına etkisi
The effect of COVİD-19 fear on care behaviors in intensive care unit nurses
- Tez No: 915572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, pandemi sürecinde yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin yaşadıkları Covid-19 korkusunun bakım davranışlarına etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye genelindeki kamu hastanelerinin (devlet hastanesi, eğitim araştırma-şehir hastanesi, üniversite hastanesi) yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşireler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini kolaylı örnekleme yöntemi ile belirtilen tipteki hastanelerde çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 171 hemşire oluşturmuştur. Veriler hemşirelerin sosyodemografik özelliklerini ve Covid-19'a ilişkin özelliklerini içeren“Hemşire Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Covid-19 Korkusu Ölçeği”ve“Bakım Davranışları Ölçeği (BDÖ-24)”kullanılarak toplanmıştır. Soru formu ve ölçekler katılımcılara Google Form aracılığıyla Ocak 2021- Ağustos 2021 tarihleri arasında çevrimiçi olarak ulaştırılmıştır. Araştırma verileri SPSS 21 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değer lendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, minimum-maksimum), G Power, Cronbach alpha katsayısı, Mann-Whitney U Testi, Kruskall Wallis H Testi ve spearman-korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted descriptively and cross-sectionally to determine the effect of the fear of Covid-19 experienced by nurses working in the intensive care unit during the pandemic on their care behaviors. The population of the research consisted of nurses working in the intensive care units of public hospitals (state hospitals, training and research-city hospitals, university hospitals) throughout Turkey. The sample of the research consisted of 171 nurses who worked in the specified type of hospitals and agreed to participate in the research using the convenience sampling method. Data were collected using the“Nurse Introductory Information Form”,“Covid-19 Fear Scale”and“Care Behaviors Scale (BDI-24)”, which includes the sociodemographic characteristics of nurses and their characteristics regarding Covid-19. The questionnaire and scales were delivered to the participants online via Google Form between January 2021 and August 2021. Research data were analyzed using the SPSS 21 package program. value of data Descriptive statistical methods (number, percentage, average, standard deviation, minimum-maximum), G Power, Cronbach alpha coefficient, Mann-Whitney U Test, Kruskall Wallis H Test and spearman-correlation analysis were used in the analysis. In evaluating the data, p value