It is not fair. boys are boys cool and girls are girls cool': Children's use of space in the early years - child and adult perspectives
Bu adil değil. oğlanlar oğlanlara göre havalı, kızlar da kızlara göre havalı': Erken yıllarda çocukların mekan kullanımı - çocuk ve yetişkin perspektifleri
  1. Tez No: 915577
  2. Yazar: GİZEM SİLİSTİRE
  3. Danışmanlar: DR. CHRİSTİNE CALLENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University College London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu küçük ölçekli nitel vaka çalışması çocukların erken çocukluk eğitimi kurumundaki toplumsal cinsiyete dayalı oyunlarını ve hem çocukların hem de yetişkinlerin bakış açılarından mekanları ve malzemeleri cinsiyete dayalı kullanma biçimlerini araştırmak için yapılmıştır. Ayrıca, erken çocukluk eğitimi kurumundaki uygulayıcıların sınıfta toplumsal cinsiyete dayalı oyun biçimlerini yaratmak, sürdürmek veya engellemek için müfredatı nasıl kullandıklarına da odaklanmıştır. Araştırma Birleşik Krallık'ta şehir merkezindeki bir ilkokulun ana sınıfında gerçekleştirilmiştir. Araştırma sürecine yaşları 3 ile 4 arasında değişen altı çocuk katılmıştır. Küçük çocukların anaokulu ortamını gezerek, fotoğraf çekerek ve harita oluşturarak kendilerini ifade edebilmelerini amaçlayan Mozaik yaklaşımı benimsenmiştir. Çocuklar serbest oyun zamanlarında da gözlemlenmiştir. Araştırma amaçlarını karşılamak için çocuklarla ve dört erken çocukluk eğitimi uygulayıcısıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Feminist postyapısalcı yaklaşım verilerin tasarımını ve analizini çerçevelemiştir. Ayrıntılı bir analizin sonucunda bulgular çocukların ve erken çocukluk eğitimi uygulayıcılarının oyunu algılama biçimleri ile oyunun ilk yıllardaki rolleri arasındaki farkı ortaya koymuştur. Eğitimciler sınıfta oyunu planlarken çocukların eğitimsel sonuçlarına odaklanırken, çocuklar oyunu daha karmaşık şekillerde algılamıştır, örneğin arkadaşlıklarını güçlendirmek, toplumsal cinsiyet kimliklerini inşa etmek ve birbirlerinin cinsiyetçi davranışlarını denetlemek. Ayrıca oyun ortamının hazırlanmasında öğretim müfredatının etkisi ortaya çıkarılmıştır. Toplumsal cinsiyetin sosyal inşası anlayışının benimsenmesi, çocukların toplumsal cinsiyete dayalı oyunlarının cinsiyet ikiliğinin ötesinde ve deneyimlerinin daha derinlemesine araştırılmasına olanak sağlamıştır. Bu yaklaşım aynı zamanda çocukların oyun sırasında toplumsal cinsiyet kimliklerini inşa etmek için kullandıkları bazı malzeme ve mekanların keşfedilmesini de mümkün kılmıştır.
Özet (Çeviri)
This small-scale, qualitative case study was conducted to explore children's gendered play in the early years setting and their gendered ways of using spaces and materials from both children's and adults' perspectives. It also focuses on how early years practitioners use the curriculum to create, maintain or disrupt gendered forms of play in the classroom. The study was conducted in a nursery classroom within an inner-city primary school in the UK. Six children aged from 3 to 4 years old took part in the research process. The Mosaic approach was adopted in order to enable young children to express themselves through having tour in the nursery, taking photographs and creating maps. The children were also observed during their free play time. Semi-structured interviews with children and four early years practitioners were employed to meet research aims. A feminist poststructuralist approach framed the design and the analysis of the data. As a result of a detailed analysis, the results showed the difference between the way in which children and early years practitioners perceived play and its roles in the early years. While educators focused on children's educational outcomes while planning play in the classroom, children perceive and use play in more complicated ways, for example strengthening their friendships, constructing their gendered identities and policing each other's gendered behaviours. Additionally, the influence of the curriculum on the preparation of the play environment was revealed. Adopting the understanding of the social construction of gender enabled the investigation of children's gendered play beyond gender dualism and to explore their experiences in greater depth. This approach also made it possible to explore certain materials and spaces which were used by children during their play to construct gendered identities.