Development of carbon quantum dots for the selective and sensitive detection of nitrite ions
Nitrit iyonlarının seçici ve hassas tespiti için karbon kuantum noktacıklarının geliştirilmesi
  1. Tez No: 915598
  2. Yazar: AHMET FERİD FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA YAĞCI ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Nitrit iyonu, gıda ve içeceklerde koruyucu olarak kullanılan ve aynı zamanda endüstriyel süreçler dolayısıyla salındığı bilinen bir maddedir. Nitritin konsantrasyonunun sıkı bir şekilde kontrol edilmesi gereklidir çünkü toksisitesi ve reaktifliği nedeniyle önemlidir; ayrıca insan vücudunda enfeksiyonların bir göstergesi olarak salınır. Nitrit konsantrasyonunun etkili, ucuz ve sürdürülebilir yöntemlerle tespiti, endüstriyel kullanımların düzenlenmesine ve çoğunlukla solunum sistemi ile ilgili hastalıkların erken teşhisine yardımcı olacaktır. Karbon noktacıkları, fonksiyonel gruplar açısından zengin yüzeyleri ve floresans özellikleri nedeniyle algılama uygulamalarında yüksek potansiyele sahip olan, nispeten yeni bir ışıyan nanoparçacık sınıfıdır. Ağır metallerin bulunmaması, üretim kolaylığı, biyouyumluluğu ve kaplamasız yüzeyleri, karbon noktacıklarını algılama uygulamaları için uygun hale getirir. Stabil, tekrarlanabilir, düşük maliyetli yüksek kuantum ve dönüştürme verimiyle farklı emisyon özelliklerine sahip; küçük moleküller ve poliolefinler gibi çeşitli karbon kaynaklarından karbon noktacıklarının geliştirilmesi üzerine çalışılmıştır. nitrit iyonlarına karşı yüksek hassasiyet ve seçicilik gösteren kırmızı karbon noktacıkları (RCDS) geliştirilmiştir ve tespit limiti (LOD) 0,01 ppm olarak hesaplanmıştır. Plastikler 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmasından bu yana, çeşitli amaçlarla kullanılabilen ucuz ve dayanıklı malzemeler haline gelmiştir. Plastiklerin büyük miktarda üretimine karşı yetersiz geri dönüşümü nedeniyle bugün insanlık plastik kirliliği sorunuyla karşı karşıyadır. Kimyasal stabiliteleri ve özellikle poliolefinler gibi polietilen (PE) ve polipropilen (PP) plastiklerin korozyon direnci, geri dönüşüm süreçlerini oldukça pahalı ve verimsiz hale getirmektedir. Poliolefinlerin katma değeri yüksek karbon nanoparçacıklarına dönüştürülmesi, plastik kirliliği ile baş etmek için verimli bir yoldur. Bu tezde polimer geri dönüşümüne alternatif olarak, poliolefinlerin yüksek kuantum ve dönüşüm verimiyle ışıyan karbon noktacıklarına ileri dönüşümü ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Nitrite ion is used as a preservative in food and beverages and is also a common pollutant emerging from industrial processes. The concentration of nitrite requires strict control due to its toxicity and reactivity. It is also an indicator of infections in the human body. Detection of nitrite concentration via effective, cheap, and sustainable methods will help regulation of industrial uses and early diagnosis of diseases mostly related with the respiratory system. Carbon dots are a relatively new class of luminescent nanoparticles and are highly promising in sensing applications due to their tunable, functional group-rich surface and fluorescence properties. The lack of heavy metals, ease of production and biocompatibility, the lack of surface capping agents make the luminescence of carbon dots highly sensitive to the surrounding media and favorable for sensing applications. The development of carbon dots from various carbon sources including small molecules and polyolefins has been studied to produce stable, reproducible, low-cost carbon dots with high quantum yield and various emission profiles. Red luminescent carbon dots were developed for highly selective and sensitive nitrite sensing with 0.01 ppm limit of detection (LOD). From the emergence of plastics in the early 20th century, plastics replaced many materials due to cost, light weight, durability, etc. Today, humanity faces the problem of plastic pollution as a result of the large volume of production but insufficient recycling. Chemical stability and corrosion resistance of plastics especially polyolefins like polyethylene (PE) and polypropylene (PP), make the recycle processes highly expensive and inefficient. Conversion of these polyolefins to the value-added carbon nanoparticles proposes an efficient way to handle plastic pollution. Upcycling of polyolefins to luminescent carbon dots with high quantum and conversion efficiency is demonstrated in this thesis as an alternative to polymer recycling.