Seramik çalışanlarında nicel kurşun düzeylerinin araştırılması
  1. Tez No: 91562
  2. Yazar: GAMZE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERZAN LERMİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Halk Sağlığı, Pharmacy and Pharmacology, Public Health
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
VI. ÖZET Bu çalışmada 34 erkek seramik işçisinin kan kurşun düzeyleri, grafit fırınlı atomik absorpsiyon spektrofotometresi ile ölçüldü. Kurşuna maruziyeti değerlendirmek için hematolojik parametreler, kan üre azotu, serum kreatinin ve ürik asit düzeyleri ve kan basınçları dahil olmak üzere diğer parametreler de ölçüldü. Sonuçlar mesleksel olarak kurşuna maruz kalmayan kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Bireysel özellikler, çalışma süresi, sigara içme ve alkol tüketim alışkanlıkları ve yaşam tarzlarına ilişkin bilgilerin edinilmesi amacıyla tüm bireylere anket formmu doldurtuldu. Maruziyet grubunun ortalama kan kurşun düzeyi (18.64 ±9.3 ng/dl) kontrol grubuna (12.98 ±6.6|xg/dl) göre anlamlı düzeyde yüksek olmasına karşın, mesleksel maruziyet eşik değerinin altındaydı. Kan üre azotu düzeyi dışında, diğer parametreler açısından gruplar arasında anlamlı bir farklılık yoktu. Maruziyet grubunun ortalama kan üre azotu düzeyi kontrollara göre anlamlı oranda yüksekti. Ancak normal sınır değerler arasındaydı. Yaş, vücut kütle indeksi, çalışma süresi, sigara içme ve alkol tüketiminin kan kurşun düzeyleri üzerinde hiçbir etkisini saptamadık. Bu çalışmada seramik işçileri mesleksel olarak kurşuna maruz kalmış görünmektedirler. Kan kurşun düzeyi ölçünılerinin farklı zamanlarda tekrarlanması, seramik bileşenleri ve havadaki kurşun düzeyinlerinin tayini ve işçilerin nörolojik muayeneleri araştırmamızı tamamlayacaktır.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY In this study the blood lead levels of 34 male workers from ceramic industry were measured by atomic absorption spectrophotometer with a graphite furnace. To evaluate the exposure to lead, other parametres including hematological indices, the levels of blood urea nitrogen, serum creatinine and uric acid and blood pressures were determined. The results were compared to those of control group not occupationally exposed to lead. The questionnaires to get information on basic demographics, employment duration, smoking and drinking habits, and life style were appied to all subjects. Although the mean blood lead level of exposure group (18.64 ±9.3 ng/dl) was significantly higher than control group (12.98 ±6.6 ng/dl), it was below the threshold value for occupational lead exposure. There were not any significant differences between groups in regard to other parameters, except blood ure nitrogen levels. The mean blood urea nitrogen levels of exposed subjects was significantly higher compared to controls. However, it was within the normal limit values. We did not find any effect of age, body mass index, employment duration, smoking and alcohol consumption on blood lead levels. In this study, ceramic workers appear to be exposured to lead occupationally. To repeat the measurements of blood lead levels at different times and the determination of the levels of lead content of both ceramic ingredients and air, and the examination of workers neurologically will be complimentary to our research.