Design and characterization of a 2-D plasma reactor for methane pyrolysis
Metan pirolizi için 2 boyutlu plazma reaktörünün tasarımı ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 915624
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECİP BERKER ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Hidrojen kimya endüstrisinde, özellikle petrol rafinasyonu ve amonyak üretiminde kullanılan çok önemli bir hammaddedir. Şu anda hidrojen, yüksek miktarda CO2 salınımına sebep olan buhar metan reformasyonu yoluyla üretilmektedir. Birleşmiş Milletler tarafından 2005 yılında imzalanan Paris Anlaşması ile net CO2 emisyonlarının 2050 yılına kadar sıfıra indirilmesi hedeflenmekte ve CO2 emisyonuna neden olmayan bir hidrojen üretim yönteminin bulunması, küresel ısınmanın durdurulmasının en önemli adımlarından birini oluşturmaktadır. Buhar metan reformasyonunun yüksek enerji verimliliği, alternatif bir yol bulunmasını zorlaştırmaktadır. Şu an günümüzde kullanılan bir alternatif, metanın oksijen içermeyen bir ortamda parçalanmasına dayanan metan pirolizidir. Bu çalışma, metan pirolizi gerçekleştirmek için benzersiz bir iki boyutlu bir plazma reaktörünün geliştirilmesine odaklanmaktadır. Yüksek sıcaklıktaki termal dönüşüm için kayma arkı bazlı bir plazma reaktörü tasarlanmış ve kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hydrogen is a very important reactant in the chemical industry, especially for petrol refining and ammonia production. Currently, hydrogen is predominantly produced by steam methane reforming (SMR), which emits high amounts of CO2. Signed by the United Nations in 2005, Paris Agreement aims to cut down net CO2 emissions to zero until 2050 and finding a viable hydrogen production method that does not result in CO2 emissions constitutes one of the major steps in preventing the rise of the global warming threat. The high energy efficiency of SMR makes replacing it difficult. An alternative to SMR is methane pyrolysis, which is based on cracking CH4 in an O2-free environment. This study focuses on designing a plasma reactor to conduct methane pyrolysis. A unique, 2-dimensional gliding arc plasma reactor that combines high-temperature thermal conversion with non-equilibrium electron-impact chemistry is designed and characterized.