The contribution of packaging designs created from recyled papers to natüre: An experimental packaging design
  1. Tez No: 883645
  2. Yazar: BEYZA NERGİZ AYATA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYLAN GÜVENİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada Ambalaj tasarımı ve çevreye etkisi araştırılarak edinilen bulgular sonucunda ortaya sürdürülebilir, çevreye duyarlı ve tasarıma, üretime yeni yorumlar getiren bir örnek ürün ortaya koymak amaçlanmıştır. Ambalaj tasarımı endüstriyel tasarım ve grafik tasarımının ortak noktada buluştuğu bir daldır. Gerek ambalaj üzerindeki baskı gerek seri üretimle oluşturulan ambalajlar bu iki tasarım çeşidine de yaklaşmaktadır. Ambalaj tasarımı konusu araştırılırken ambalaj atıklarının çevreye etkilerinin bir problem olduğu fark edilerek bu araştırmada, ambalaj tasarımının çevreye olan etkilerini ve sürdürülebilir tasarımın önemini ele alınmıştır. Geri dönüştürülmüş kâğıttan yapılan ambalaj tasarımlarının doğaya katkıları incelenmiş ve yeni bir perspektif sunulmuştur. Çalışmanın kavramsal çerçevesi oluşturulurken literatür taraması yapılmış ve içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Nitel araştırma deseni kullanılarak yapılan çalışmada, grafik tasarım, endüstriyel tasarım ve ambalaj tasarımı konuları üzerinde durulmuştur. Ambalaj tasarımı konusunda ambalaj atıklarının çevreye etkisi ilgi çekerek çalışma konusuna çevre kirliliğinin de dahil olmasına sebep olmuştur. Günümüzde çevreye duyarlı ve sürdürülebilir ürünler kullanıcılar üzerinde olumlu etki uyandırdığı ve çevreye katkı sağladığı bulgularıyla incelenen geri dönüşümlü ambalajlardan esinlenilerek ambalaj tasarımına ve üretimine yeni bir yorum getirilmiştir. Kâğıt üretiminde üç boyutlu yazıcılarla üretilen kalıp ile üretim sağlanmış, ambalaj kağıdında ise organik maddeler ve tohum kullanılarak özgün bir tasarım oluşturulmuştur. Bu çalışma, oluşturduğu özgün tasarım ile sürdürülebilir ambalaj tasarımlarının çevreye olumlu etkilerini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to put forward a sample product that can be revealed as a result of the findings obtained by researching the packaging design and the effect on the environment, and that brings new interpretations to the environmental sensitivity and design and production. Packaging design is a branch where industrial design and graphic design come in common. Both the printing on the packaging and the packages created by mass production approach these two design types. While researching the subject of packaging design, it was realized that the effects of packaging waste on the environment was a problem, and in this research, the effects of packaging design on the environment and the importance of sustainable design were discussed. The contributions of the packaging designs made from the frozen paper to the nature were examined and a new perspective was presented. While the conceptual frame of the study was created, the literature was screened and the content analysis technique was used. In the study carried out using a qualitative research pattern, graphic design, industrial design and ambalai design were emphasized. The effect of packaging waste on the environment on packaging design has attracted attention and the inclusion of phase pollution in the study subject. Today, a new interpretation has been introduced to packaging design and production, inspired by reversed packaging, which are examined by findings that environmentally sensitive and sustainable products have a positive effect on users and contribute to the environment. Production was provided with the mold produced for three-dimensional printers in the production of paper, and a unique design was created by using organic materials and seeds in the packaging paper. This study emphasizes the positive effects of sustainable packaging designs on the environment with the original design it has created.