Huzurevinde yaşayan bireylere uygulanan evcil hayvan terapisinin uyku ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Effect of pet therapy applied to individuals living in a nursing home on sleep and quality of life
- Tez No: 915707
- Danışmanlar: DOÇ. PINAR TEKİNSOY KARTIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nöroloji, İç Hastalıkları, Nursing, Neurology, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırma; huzurevinde yaşayan bireylere uygulanan evcil hayvan terapisinin uyku ve yaşam kalitesinin üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 30 müdahale, 29 kontrol grubu olmak üzere toplam 59 birey oluşturmuştur. Araştırma bireylere 6 hafta boyunca haftada iki defa olmak üzere toplam 6hafta boyunca 20şer dakikalık 12 seans halinde köpekle uygulanan evcil hayvan terapisinin; uyku ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü olarak yapılmıştır. Müdahale grubundaki bireylere evcil hayvan terapisi uygulanırken, kontrol grubundaki bireylere rutinleri dışında bir uygulama yapılmamıştır. Terapide Golden Retriever cinsi köpek kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to determine the sleep and quality of life of elderly individuals living in a nursing home with pet therapy, one of the complementary and supportive therapies. The sample of the study consists of 59 elderly individuals in total, 30 of whom met the inclusion criteria in the intervention group and 29 in the control group. A randomized controlled trial was conducted to determine the effect of pet therapy, which was applied to elderly individuals twice a week for 6 weeks, on sleep and quality of life. While pet therapy was applied to individuals in the intervention group, no application other than their routines was applied to individuals in the control group. A Golden Retriever breed dog was used in the therapy.