Huzurevinde yaşayan 55-74 yaş arası bireylere uygulanan planlanmış davranış teorisi temelli fiziksel aktivite programının etkinliği
The effectiveness of theory of planned behavior based physical activity program applied to 55-74 years old people living in nursing home
  1. Tez No: 690454
  2. Yazar: SELMA BAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA SEÇGİNLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırmada, huzurevinde yaşayan 55-74 yaş arası bireylere uygulanan“Planlanmış Davranış Teorisine Temellenmiş Fiziksel Aktivite Programının (PDT-FAP)”fiziksel aktivite davranışına etkisini değerlendirmek amaçlandı. Araştırmada, tek gruplu ön test- son test tasarım kullanılmış, girişim öncesi, girişimden hemen sonra, girişimden 4 hafta sonra, 8 hafta sonra ve 12 hafta sonra birincil (adım sayısı) ve ikincil çıktılar (kilo, BKI, bel ve kalça çevresi, bel/kalça oranı, fiziksel aktiviteye yönelik niyet, algılanan davranış kontrolü, öznel norm, tutum, fiziksel aktivite yapmaya yönelik bilgi, davranış ve durum puanları, yaşam kalitesi) değerlendirildi. Çalışma planlanmış davranış teorisine (PDT) temellenmiş olup, fiziksel aktiviteyi artırmayı amaçlayan PDT-FAP programında harekete geçiriciler, sağlık eğitimi, grup yürüyüşü, bireysel danışmanlıklar ve yazılı materyaller yer aldı. Araştırmanın örneklemini çalışmaya katılmaya gönüllü, 55-74 yaş arasında, Türkçe okuma ve yazma bilen, sedanter olan, düşme riski olmayan ve fiziksel aktivite yapmasında engel olmayan 44 birey oluşturdu. Veriler, Tanıtıcı Özellikler Formu, EQ-5D-3L Yaşam Kalitesi Ölçeği, Mini Mental Durum Testi, Zamanlı Kalk ve Yürü Testi, Fiziksel Aktivite Ölçeği, Omaha Sistemi Problem Değerlendirme Ölçeği ve Günlük Adım İzlem Formu ile toplandı. Bulgular t testi, varyans analizi ve kruskal wallis ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess the physical activity behavior effects of“Theory of Planned Behavior Based Physical Activity Program (TPB-FAP)”applied to 55-74 years old people living in nursing home. In this study, the pretest-posttest design was used in one group, primary (step count) and secondary (weight, BMI, waist and hip circumference, waist/hip ratio, intention, perceived behavior control, subjective norm, attitude, towards physical activity, physical activity knowledge, behavior, status ratings, quality of life) outcomes were evaluated in preintervention, postintervention, 4-week follow up, 8-week follow up, 12-week follow up. The study is based on Theory of Planned Behavior (TPB) and TPB-FAP program which was aimed to increase physical activity, included cues to action, health education, group walking, individually tailored counseling sessions and written materials. The study sample consisted of 44 individuals who volunteered to participate, being the ages of 55-74, literate, sedentary, no risk of falling and no barrier for physical activity. Data were collected with Descriptive Characteristics Form, EQ-5D-3L Quality of Life Scale, Mini Mental State Exam, Time and Go Test, Physical Activity Scale, Omaha System Problem Rating Scale and Daily Step Monitoring Form. The findings were analyzed with t test, analysis of variance, kruskal wallis test.