Keratokonusta skleral lens tedavisi sonuçları
Results of scleral lens treatment in keratoconus
- Tez No: 915716
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN SAĞLIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, farklı keratokonus gruplarında skleral kontakt lens sonuçlarının değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda“Kornea ve Kontakt Lens”biriminde SKL reçetesi verilen düzenli olarak takip edilen 90 hastanın toplamda 143 gözü geriye dönük taranmasıyla gerçekleştirilmiştir. Tüm hastalara ilk olarak lenssiz en iyi düzeltilmiş görme keskinliğinin ölçümü yapılmıştır ve hastanın detaylı biyomikroskopik muayenesi yapılıp kornea topografisi çekilmiştir. Uygun skleral lens seçilip takıldıktan sonra skleral lensli biyomikroskopik muayene, 1. saatte skleral lensli ön segment optik koherens tomografisi görüntülemesi yapılmış ve en iyi düzeltilmiş görme keskinliğinin ölçülmüştür. Skleral lens reçete edilen ve kullanmaya başlayan hastalara 6. Ay kontrol muayenesinde anket uygulaması (The Contact Lens Impact on Quality of Life (CLIQ) Questionnaire anketi) yapılmıştır. İstatistiki analizlerde Spearman korelasyon testi, Kolomogorov-Smirnov testi ve Mann Whitney U testi ve Wilcoxon testi kullanıldı Hastaların skleral lensle görme düzeyleri lenssiz görme keskinliğine göre anlamlı derecede artış gösterdi (p ˂ 0.05). SKL uygulanan orta ve ileri evre keratokonus hastalarında hafif keratokonus hastalarına göre daha fazla harf kazanımının olması istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,013). Hastaların Kullandığı Skleral Lens markasına Göre EDGK ve SLGK düzeyi bakıldığında hem Air-Kone SKL hem MiniMisa SKL ile ortalama 6 snelllen harf sıra kazanımı oldu bu artış her iki lens için de anlamlı bulundu. Konus tiplerine göre baktığımızda en fazla sıra artışı 0,67 ile globus tipinde gerçekleşti. Konus yerine göre snellen sıra artışına baktığımızda en fazla görme artışı parasantral grupta gerçekleşti. Sonuç olarak, bu çalışma skleral lenslerin keratokonus tedavisinde güvenli, etkili ve hasta memnuniyetini artıran bir seçenek olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak, daha geniş hasta popülasyonları üzerinde gerçekleştirilecek uzun süreli takip çalışmaları ile skleral lenslerin uzun vadeli etkinliği ve güvenilirliği konusunda daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır. Gelecekte yapılacak araştırmalar, skleral lenslerin keratokonus tedavisindeki yerini daha da güçlendirecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the results of scleral contact lenses in different keratoconus groups. A total of 143 eyes of 90 patients who were prescribed scleral contact lenses and followed regularly in the 'Cornea and Contact Lens' unit of the Department of Ophthalmology, Harran University Faculty of Medicine, were retrospectively scanned. Firstly, the best corrected visual acuity without lens was measured in all patients and a detailed biomicroscopic examination and corneal topography were performed. After the appropriate scleral lens was selected and fitted, biomicroscopic examination with scleral lens, anterior segment optical coherence tomography imaging with scleral lens was performed at 1 hour and best corrected visual acuity was measured. A questionnaire (The Contact Lens Impact on Quality of Life (CLIQ) Questionnaire) was administered to the patients who were prescribed and started to wear scleral lenses at the 6th month control examination. Spearman correlation test, Kolomogorov-Smirnov test, Mann Whitney U test and Wilcoxon test were used for statistical analyses. Visual acuity with scleral lens was significantly improved compared to visual acuity without lens (p ˂ 0.05). It was found to be statistically significant that moderate and advanced keratoconus patients who underwent scleral lens treatment had more letter gain than mild keratoconus patients (p=0.013). According to the scleral lens brand used by the patients, there was an average of 6 snelllen letter row gain with both Air-Kone SKL and MiniMisa SKL and this increase was found to be significant for both lenses. According to the conus types, the highest row increase was realised in the globus type with 0.67. When we looked at the snelllen row increase according to the conus location, the highest visual increase occurred in the paracentral group. In conclusion, this study demonstrates that scleral lenses are a safe, effective and patient-satisfying option for the treatment of keratoconus. However, more information is needed on the long-term efficacy and safety of scleral lenses with long-term follow-up studies on larger patient populations. Future research will further strengthen the place of scleral lenses in the treatment of keratoconus.