Annelerdeki sosyal medya bağımlılığının çocuk anne ilişkisine etkisinin araştırılması
Investigating the effect of social media addiction in mothers on child-mother relationship
  1. Tez No: 915720
  2. Yazar: MUSTAFA EMRE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE KÜÇÜKCERAN, PROF. DR. FATMA GÖKŞİN CİHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Hayatımızda çok hızlı yer edinen sosyal medya yaşamın bir parçası haline gelmiştir. Sosyal medyanın bilinçsiz kullanımıyla sosyal medya bağımlılığı da artmaktadır. Bağımlılığın artması tüm ilişkileri olumsuz etkilemektedir. Bu ilişkilerden belki de en önemlisi anne çocuk ilişkisidir. Bu çalışmada sosyal medya bağımlılığı olan annelerin çocukları ile ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı nitelikteki bu çalışmaya, evrendeki birey sayısı bilinmediği için, %5 hata payı, %95 güven aralığı ile en az 385 kişi dâhil edilmesi gerektiği hesaplandı. Çalışmada eksiksiz doldurulan 401 anket formu analiz edildi. Oluşturulan anket formu, annelerin yoğun olarak bulunduğu Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Tıp Fakültesi hastanesinde bekleme alanlarında yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulandı. Anket formu; sosyodemografik özellikler, anne sosyal medya kullanım süresi ve çocuğun ekran maruziyetiyle ilgili soruları içermekteydi. Ayrıca Bergen Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği (BSMBÖ), Çocuk Ana-baba İlişki Ölçeği (ÇAİÖ) ankette yer aldı. BSMBÖ altı ifadeden oluşmakta ve alınan puanlar arttıkça annelerin sosyal medya bağımlılık düzeyi artmaktadır. ÇAİÖ 'çatışma' ve 'olumlu ilişki' olmak üzere iki alt boyuttan oluşmakta ve alınan puanlar arttıkça anne-çocuk ilişkisinin olumsuz olduğunu ifade eden bir ölçektir. Statistical Package for Social Sciences for Windows (SPSS) 20.0 programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Social media, which has become a part of our lives very quickly, has become a part of life. With the increase in the unconscious use of social media, social media addiction is also increasing. The increase in addiction negatively affects all relationships. Perhaps the most important of these relationships is the mother-child relationship. In this study, it was aimed to evaluate the relationships of mothers with social media addiction with their children. Materials and Methods: Since the number of individuals in the population was not known, it was calculated that at least 385 individuals should be included in this descriptive study with a 5% margin of error and 95% confidence interval. In the study, 401 completed questionnaire forms were analyzed. The questionnaire form was administered by face-to-face interview method in the waiting areas of Necmettin Erbakan University (NEU) Faculty of Medicine hospital where mothers were concentrated. The questionnaire included questions about sociodemographic characteristics, duration of maternal social media use and child's screen exposure. In addition, Bergen Social Media Addiction Scale (BSMAS) and Parent-Child Relationship Scale (PCRS) were included in the questionnaire. The BSMAS consists of six statements and as the scores increase, the mothers' level of social media addiction increases. The PCRS consists of two sub-dimensions, 'conflict' and 'positive relationship', and the higher the scores, the more negative the mother-child relationship is. It was analyzed using the Statistical Package for Social Sciences for Windows (SPSS) 20.0 program.