Öğretmenlerin mesleki profesyonellikleri sınıf yönetimi kontrol düzeyleri ve öğretim stratejilerini belirlemeleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi: Bir karma yöntem araştırması
An investigation of the relationship between teachers' professionalism, classroom management control levels and their identification of teaching strategies: A mixed method research
  1. Tez No: 915721
  2. Yazar: AYŞE EDA CELEP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Eğitim, insanlığın gelişmesi ve toplumların nitelik kazanması açısından öne çıkan en önemli kavramlardan biridir. Profesyonel olarak tanımlanan öğretmenlik mesleği eğitim sisteminde stratejik olarak önemli bir konudur. Öğretmenlerin sınıf yönetimi becerileri ve sınıftaki kontrol düzeyleri, öğrenme ortamının niteliğini doğrudan etkilemektedir. Ayrıca, öğretmenlerin sınıf yönetimi becerileri, disiplin sorunlarını daha etkili bir şekilde ele almalarını ve öğrencilerin bireysel öğrenme ihtiyaçlarını tanıyıp bu ihtiyaçlara uygun öğretim stratejilerini belirlemeleri öğrenmenin sağlanabilmesi için son derece önemlidir. Bu çalışmada, öğretmenlerin mesleki profesyonelliklerinin sınıf yönetimi kontrol düzeyleri ve öğretim stratejilerini belirlemeleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bu amaçla araştırma nicel ve nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma yöntem desenlerinden açıklayıcı sıralı desen (İki aşamalı model) ile tasarlanmıştır. Araştırmanın nicel kısmında ilişkisel tarama modeli kullanırken, nitel kısmında ise durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın evren ve örneklemini 2023-2024 öğretim yılında İstanbul Sultangazi ilçesinde görev yapan 341 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri; Öğretmenlerin Mesleki Profesyonellikleri Ölçeği, Sınıf Yönetimi Kontrol Düzeyleri Ölçeği, Öğretim Stratejilerini Belirleme Ölçeği ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu ile toplanmıştır. Araştırmanın nicel verileri sonucunda öğretmenlerin mesleki profesyonellik düzeylerinin yüksek, öğretim stratejilerini belirlemeleri orta düzey, sınıf yönetiminde ise çoğunluğun orta kontrol düzeyinde olduğu sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte, öğretmenlerin sınıf yönetimi kontrol düzeyleri fark etmeksizin mesleki profesyonellikleri ile öğretim stratejilerini belirlemeleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın nitel verileri de nicel bulguları profesyonellikleri ile öğretim stratejilerini belirlemeleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın nitel verileri de nicel bulguları destekler niteliktedir. Araştırmaya katılan öğretmenler, mesleki profesyonelliklerinin sınıf yönetimi kontrol düzeyleri ve öğretim stratejilerini belirlemelerinin ilişkili olduğunu belirtmişlerdir. Öğretmen profesyonelliği ile sınıf yönetimi kontrol düzeyinin birbirine etkisi öğretmenler tarafından, mesleki disiplin, işine saygı, yeniliklere açık olma, mesleki gelişim ve deneyime bağlanmıştır. Ayrıca, öğretmenler profesyonellik ile öğretim stratejilerinin belirlenmesinde, öğretmenlerin mesleki yeterliliklerinin, alana hakim olmanın ve farklı öğretim stratejilerinin aktif olarak kullanılmasının öneminden de bahsetmişlerdir. Araştırma sonuçları doğrultusunda; öğretmenlerin kişisel gelişimlerini motive edecek uygulama ve çalıştaylar yapılması, çalışma şartlarının iyileştirilmesi, destekleyici okul ikliminin oluşturulması ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlerin mesleki gelişimlerini destekleyen politikalar oluşturulması gibi uygulamalar önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Education is one of the most important concepts in terms of the development of humanity and the qualification of societies. The teaching profession, which is defined as a professional, is a strategically important issue in the education system. Teachers' classroom management skills and control levels in the classroom directly affect the quality of the learning environment. In addition, teachers' classroom management skills, their ability to deal more effectively with discipline problems, and their identification of students' individual learning needs and the appropriate teaching strategies to meet those needs are extremely important in ensuring learning. In this study, the relationships between teachers' professionalism, their classroom management control levels and their identification of teaching strategies were examined. For this purpose, the study was designed with an explanatory sequential design (two-phase model), which is one of the mixed method designs in which quantitative and qualitative methods are used together. In the quantitative part of the study, relational screening model was used, while in the qualitative part, case study was used. The population and sample of the study consisted of 341 teachers working in Sultangazi district of Istanbul in the 2023-2024 academic year. The study data were collected by using Teachers' Professionalism Scale, Classroom Management Control Levels Scale, Scale for Identifying Teaching Strategies and Semi-structured Interview Form. As a result of the quantitative data of the study, it was concluded that teachers' professionalism levels were high, their identification of teaching strategies was at medium level, and the majority of the teachers were at medium control level in classroom management. In addition, it was concluded that there was a significant positive relationship between teachers' professionalism and their identification of teaching strategies regardless of their classroom management control level. The qualitative data of the study also supports the quantitative findings. The teachers who participated in the study stated that there is a relationship between their professionalism, classroom management control levels and an identification of teaching strategies. The effect of teacher professionalism and classroom management control level on each other was attributed to professional discipline, respect for work, being open to innovations, professional development and experience. In addition, teachers also mentioned the importance of teachers' professional competences, mastery of the field and active use of different teaching strategies in determining professionalism and teaching strategies. In line with the results of the research; applications and workshops to motivate teachers' personal development, improving working conditions, creating a supportive school climate, and creating policies that support teachers' professional development by the Ministry of National Education can be recommended.