Gebelerin emzirmeye yönelik mitlerinin emzirme öz-yeterliliği üzerine etkisi
The effect of pregnant women's breastfeeding myths on breastfeeding self-efficacy
- Tez No: 915725
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA DEMET ÜST TAŞĞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu araştırma gebelerin emzirmeye yönelik mitlerinin emzirme öz-yeterliliği üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte yapılan bu araştırma, 29 Mart 2024- 30 Eylül 2024 tarihleri arasında Erzurum Şehir Hastanesinde kadın doğum polikliniklerinde yapılmıştır. Araştırma verileri Bilgi Formu, Emzirme Mitleri Ölçeği ve Prenatal Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, bağımsız gruplarda t testi, Varyans, Pearson ve Spearman Korelasyon Analizi ile tekli regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Gebelerin yaş ortalaması 25.80±3.84, eşlerinin yaş ortalaması ise 28.95±4.04 olup, ortalama 1.68±1.07 yıllık evlidirler. Gebelerin %49.5'i üniversite mezunu ve %74.7'si çalışmamaktadır. Gebelerin %57.3'ü orta düzeyde ekonomik duruma sahip, %82'si çekirdek ailede yaşamakta ve %61.7'si gebeliğin 3. trimesterdadır. Gebeler EMÖ toplamından ortalama 68.01±17.72 almışlardır. Ölçek kesme noktasına göre gebelerin %98.6'sının düşük düzeyde emzirme mitlerine sahip olduğu bulunmuştur. Gebeler PEÖYÖ'den ortalama 75.01±14.89 puan almışlardır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to assess the impact of breastfeeding myths on the breastfeeding self-efficacy of pregnant women. Material and Method: This descriptive and cross-sectional study was conducted between March 29, 2024, and September 30, 2024, at the obstetrics outpatient clinics of Erzurum City Hospital. Data were collected using an Information Form, the Breastfeeding Myths Scale, and the Prenatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale. Statistical analyses included frequency, percentage, mean, standard deviation, independent t-test, variance analysis, Pearson and Spearman correlation analysis, and simple regression analysis. Results: The average age of pregnant women was 25.80±3.84, and their spouses' average age was 28.95±4.04, with an average marriage length of 1.68±1.07 years. Of the pregnant women, 49.5% were university graduates, and 74.7% were not working. Approximately 57.3% had a medium economic status, 82% lived in a nuclear family, and 61.7% were in the third trimester. The average score for the Breastfeeding Myths Scale was 68.01±17.72, with 98.6% having low-level breastfeeding myths. They scored an average of 75.01±14.89 on the Prenatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale.