Hipoksik dokuların görüntülenmesinde radyofarmasötiklerin kullanımı
- Tez No: 91573
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAKBULE AŞIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyofarmasi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Hipoksi tam oksijen yokluğu ile normal oksejenasyon arasındaki durumdur ve doku ne olursa olsun normal hücresel fonksiyonlar için gerekli oksijen ihtiyacı kaynaklan aştığı zaman hücreler bu duruma metabolizmalarını yavaşlatarak cevap verirler. Bu hipoksi durumu kanser başta olmak üzere birçok klinik olarak önemli hastalıkda gözlenmektedir. Bu nedenle hipoksinin tayini oldukça önemlidir. Asiklovir guanozin analoğu antiviral etkili bir ilaçtır ve Herpes simpleks ve Varisella Zoster virüsüne karşı aktiftir. Asiklovir HSV-tk (Herpes simpleks virüs tip- 1 timidin kinaz) tarafından DNA sentezini inhibe edebilen spesifik, toksik bir forma dönüşerek sitotoksik bir etki gösterir. Bu çalışmada Asiklovir“”“Tc ile işaretlendi ve Swiss albino farelerde biyodağılım çalışmaları yapıldı. Radyokimyasal saflık kontrollerinde selüloz plaklar ve amonyum sülfat, amonyak, propan-1-ol (60:30:10) ve aseton solvan sistemleri kullanıldı. Asiklovir 99mTc'in kalay klorür ile indirgenmesiyle direk olarak işaretlendi. Yapılan ince tabaka kromatografileri sonuçlarıyla tayin edilen işaretlenme verimi % 91 olarak bulundu. Biyodağılım çalışmalarında hipoksiye maruz kalmış farelere ”“”Tc-Asiklovir kuyruk verilerinden verildi. 3 saat sonra hayvanlar kesildi, organ ve kan örnekleri alındı. 99mTc-Asiklovirin karaciğer, kalp, akciğer, böbrek, dalak, mide, beyin, barsak kas ve kandaki % Doz/gram oranlan hesaplandı. Sonuç olarak deneysel olarak oluşturulan hipokside 99mTc-Asİklovirin, karaciğer tutulumu ile hipoksiye uğramamış karaciğer tutulundan önemli ölçüde farklıydı. Elde edilen sonuçlardan işaretli asiklovirin özellikler karaciğer için hipoksi markın olabileceği ve bu potansiyelin araştınlması için daha ileri çahşmalann yapılmasının gerektiren bir farmasötik olduğuna karar verildi. Yapılan in vivo çalışmalar sonucunda 99mTc ile işaretli Asiklovirin hipoksik karaciğerde normal karaciğere göre daha fazla tutulum gösterdiği görüldü.“”Tc- Asiklovirin background aktivitisinin düşük olduğu ve karaciğerde selektif olarak tutulduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hypoxia is the state of between oxygen absence and normal oxygenation of the healthy tissue and when the oxygen need necessary for normal cell functions go beyond the sources, cells respond to this situation by down-regulating their metabolism. This hypoxic state is observed in many clinically significant diseases, primarily in cancer. That is why detection of hypoxia is important. Acyclovir is a guanozine analog agent with antiviral effect, and active against Herpes Simplex and Varicella Zoster viruses. It shows a cytotoxic effect, transforming into a toxic form by Acyclovir HSV-tk (Herpes simplex virus type-I timidine kinase) which can inhibate DNA syntesis. In this study, Acyclovir is labeled with“”“Tc and biodistribution studies are done. Cellulose plaques and ammonium sulphate, ammonia, propane- l-ol (60:30:10) and acetone solvant systems were used in radiochemical purity controls. Acylovir was directly labelled by ”mTc reduction using tin chloride. Labelling yield observed by the thin layer chromatographic results which are done are found to be % 9 1. In the biodistrubition studies, 99mTc-Acylovir was given to the mice which are exposed to hypoxia, through their tail veins. They are sacrificed 3 hours later and organ and blood samples were taken. % Dose / g. ratios of the 99mTc-Acylovir in liver, heart, kidney, spleen, stomach, brain, intestine, muscle and blood were calculated. In conclusion, accumulation of 99mTc-Acylovir in liver in experimantally formed hypoxia and in liver with no hypoxia were significantly different. From the results, it was decided that Acyclovir can be a hypoxia marker especially for the liver and as a pharmaceutic which further studies are necessary to be searched of these potential. As a result of in vivo studies that were done, it is observed that Acyclovir labelled with 99mTc shows more accumulation in liver with hypoxia than normal liver. It is also observed that background activity of 99mTc-Acylovir is low and kept in liver selectively.