Prostat volum hesaplamasında üç boyutlu görüntüleme ile ultrasonografi sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of three-dimensional imaging and ultrasonography results in prostate volume measurement
  1. Tez No: 915774
  2. Yazar: ECE ZELİHA KAPICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE TAŞKIN ŞENOL, DR. ÖĞR. ÜYESİ SIDDIKA HALICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Vesica urinaria'nın altında yer alan glandula prostatica spermatozoa' nın beslenmesinden, taşınmasından ve seminal sıvının üretiminden sorumludur. Bu sıvı, spermatozoa hücrelerinin sağlıklı çalışmasını sağlar dolayısıyla erkeklerde doğurganlık için önemlidir. Bu retrospektif çalışma, ultrason görüntülerinden elde edilen prostat bezi hacimlerini, ITK-SNAP programı ile elde edilen hacim değerleriyle karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Bu amaçla, 20 ila 90 yaş arasındaki 150 erkek bireyin prostat bezi görüntüleri segmente edildikten sonra üç boyutlu olarak değerlendirildi. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testi ile analiz edilmiştir. Analizlerin yapımında Japs 0.18.3 programı, grafiklerin çiziminde Python 3.8.8 derleyicisi ve Jupyter Notebook 6.4.6 editörü kullanılmıştır. Sonuç olarak, ITK SNAP programının glandula prostatica hacim ölçümünde güvenilir ve hassas bir ölçüm yöntemi olarak kullanılabileceği ve ultrasonografi yöntemine kıyasla anlamlı bir avantaj sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The glandula prostatica, located under the vesica urinaria, is responsible for the nutrition, transportation of spermatozoa and the production of seminal fluid. This fluid ensures the healthy functioning of spermatozoa cells and is therefore important for fertility in men. This retrospective study was conducted to compare the prostate gland volumes obtained from ultrasound images with the volume values obtained with the ITK-SNAP program. For this purpose, the prostate gland images of 150 male individuals between the ages of 20 and 90 were evaluated three-dimensionally after being segmented. The conformity of the data to normal distribution was analyzed with the Shapiro-Wilk test. The Japs 0.18.3 program was used in the analysis, the Python 3.8.8 compiler and the Jupyter Notebook 6.4.6 editor were used in drawing the graphics. As a result, it was determined that the ITK SNAP program can be used as a reliable and sensitive measurement method in measuring the glandula prostatica volume and provides a significant advantage compared to the ultrasonography method.