Bilimsel tefsir açısından Neml suresi
Examination of surah An-Naml in terms of scientific interpretation
  1. Tez No: 915775
  2. Yazar: FEVZİYE DURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bilimsel tefsirin kökenleri, İslam'ın ilk dönemlerine kadar uzanır. Ancak, bu tefsirin ekol haline gelmesi ve yaygınlaşması özellikle modern dönemde gerçekleşmiştir. Bilimsel bilgilere dayalı açıklamalar içeren klasik ve muasır tefsirler vardır. Çalışmamızın amacı, Neml Sûresi'nde yer alan âyetleri bilimsel tefsir açısından incelemektir. Bu doğrultuda, tezimiz iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmamızın zemini olan tefsir ilmi ele alınmıştır. Böylece tefsirin klasik yöntemlerden bilimsel tefsire kadar uzanan geniş bir yelpazede incelenmesi sağlanmıştır. Bu bölüm, okuyuculara tefsirin ne olduğu ve Kur'an'ın nasıl farklı yaklaşımlarla yorumlandığı konusunda bir temel sunmayı hedeflemektedir. İkinci bölümde, Kur'an'da i'caz konusu anlatılmıştır. Üçüncü bölümde Neml Sûresi'nin bilimsel tefsire konu olan âyetleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu âyetler, çeşitli mucizeleri ve olayları içerir ve modern bilimle ilişkilendirilebilecek özellikler taşır. Hz. Mûsâ'ya verilen asa ve beyaz el mucizeleri, Hz. Süleyman'ın kuşların ve diğer canlıların dilini anlaması ve onlarla iletişim kurması, Cinlerin Hz. Süleyman'a itaat etmesi ve onun emirleri altında çalışmaları, Hüdhüd kuşunun haber taşıma ve istihbarat toplama görevleri, Belkıs'ın tahtının çok kısa bir sürede binlerce kilometre öteden getirilmesi, iki denizin sularının karışmaması, rüzgarların bitki tohumlarını ve polenleri taşıması, dağların hareketi gibi sûrede yer alan ve bilimsel tefsire uygunluk gösteren âyetler üzerinde durulmuş, bu âyetlerin modern bilimle nasıl ilişkilendirilebileceği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The origins of Scientific Tafsir / Exegesis date back to the early periods of Islam. However, it was especially in the modern period that this exegesis became a school and widespread. There are classical and contemporary tafsirs that contain explanations based on scientific knowledge. The aim of our study is to analyze the verses in Surat al-Naml in terms of scientific exegesis. Accordingly, our thesis consists of two main chapters. In the first part, the science of tafsir, which is the ground of our study, is discussed. Thus, a wide range of exegesis from classical methods to scientific exegesis is examined. This chapter aims to provide readers with a foundation of what tafsir is and how the Qur'an is interpreted through different approaches. In the second chapter, the subject of i'jazz in the Qur'an is explained. İn the third chapter the verses of Surat al-Naml that are subject to scientific exegesis are analyzed in detail. These verses include various miracles and events and have features that can be associated with modern science. The miracles of the scepter and the white hand given to Moses, Solomon's understanding of the language of birds and other creatures and his communication with them, the jinn's obedience to Solomon, and the jinn's obedience to Solomon. Solomon and working under his orders, the duties of the bird Hüdhüd in carrying news and gathering intelligence, bringing the throne of Belkis from thousands of kilometers away in a very short time, the waters of the two seas not mixing, the winds carrying plant seeds and pollen, and the movement of the mountains, and how these verses relate to modern science.