Elektrospinleme yöntemi ile tigesiklin ve kuersetin yüklenmiş iki katmanlı nanoliflerin üretimi ve karakterizasyonu
Fabrication and characterization of tigecycline and quercetin loaded bilayer nanofibers by electrospinning method
- Tez No: 915787
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL DİLSİZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRAN MELDA ESKİTOROS TOĞAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezin amacı, yara örtüsü olarak kullanılmak üzere, elektrospinleme yöntemiyle nano/mikro yapıda iki katmanlı liflerin üretilmesi ve iki farklı etken madde için in vitro etkinliğinin incelenmesidir. Tez çalışmasında kullanılan ilk etken madde, meyve ve sebzelerin yapısında bulunan, flavonoidlerden biri olan hidrofobik yapıdaki“kuersetin''dir. İki katmanlı nanolif yara örtüsünün ilk katmanını oluşturan polikaprolakton-polietilen oksit-kuersetin lifinin sentezi için öncelikle çözücü faz içinde %12 - %12 (w/w) oranında polikaprolakton-polietilen oksit polimer karışımından elektrospinleme yöntemiyle ilaç yüklenmemiş yara örtüsü üretilmiştir. Daha sonra üretilen bu nanolif yara örtüsüne %4 (w/w) oranında kuersetin eklenerek elektrospinleme yöntemiyle ilaç yüklü nano/mikro yapıda yara örtüsü üretimi gerçekleştirilmiştir. Çalışmada kullanılan diğer etken madde modeli ise suda yüksek çözünürlüğe sahip, tetrasiklin ailesinden geniş spektrumlu bir antibiyotik olan ”tigesiklin hidroklorür"dür. İki katmanlı nanolif yara örtüsünün ikinci katmanını oluşturan polikaprolakton-kitosan-tigesiklin nanolifinin sentezi için öncelikle çözücü faz içinde %7 - % 0,5 (w/w) oranında polikaprolakton-kitosan polimer karışımından elektrospinleme yöntemiyle ilaç yüklenmemiş yara örtüsü üretilmiştir. Daha sonra üretilen bu nanolif yara örtüsüne %3 (w/w) oranında tigesiklin eklenerek elektrospinleme yöntemiyle ilaç yüklü nano/mikro yapıda yara örtüsü üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretilen bu yara örtülerinin yapılan karakterizasyon çalışmaları sonucunda homojen, boncuksuz nano/mikro yapıda olduğu, kuersetin ve tigesiklin model ilaçlarının nanolif yapısına başarıyla yüklendiği gözlenmiştir. In vitro ilaç salım çalışmalarında tigesiklin yüklü nanoliflerin kuersetin yüklü liflere göre daha kontrollü bir ilaç salımı gösterdiği görülmüştür. Yapılan antibakteriyel analiz ile iki katmanlı yara örtüsünün E. coli ve S. aureus bakterilerine karşı antibakteriyel aktivite gösterdiği ve in vitro sitotoksisite çalışmaları ile üretilen iki katmanlı yara örtüsünün L929 hücrelerine karşı toksik etki göstermediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to develop nano/micro structured bilayer fibers by electrospinning to be used as wound dressing and to investigate their in vitro efficacy for two different active ingredients. The first active ingredient used in the thesis study is“quercetin”, a type of flavonoid found in the structure of fruits and vegetables, with a hydrophobic structure. For the synthesis of polycaprolactone-polyethylene oxide-quercetin fiber, which forms the first layer of the bilayered nanofiber wound dressing, firstly, a non-drug loaded wound dressing was produced by electrospinning from a polycaprolactone-polyethylene oxide polymer mixture at a ratio of 12% - 12% (w/w) in solvent phase. Then, quercetin was added to this nanofiber wound dressing at a ratio of 4% (w/w) and the production of drug loaded nano/micro structured wound dressing was carried out by electrospinning. The other active ingredient used in the study is“tigecycline”, a broad-spectrum antibiotic from the tetracycline family, which has high solubility in water. For the synthesis of polycaprolactone-chitosan-tigecycline nanofiber, which forms the second layer of the bilayered nanofiber wound dressing, firstly, a non-drug loaded wound dressing was produced from a 7% - 0,5% (w/w) polycaprolactone-chitosan polymer mixture by electrospinning in solvent phase. Then, 3% (w/w) tigecycline was added to this nanofiber wound dressing and drug loaded nano/micro structured wound dressing was produced by electrospinning. As a result of the characterization studies of these wound dressings, it was observed that they were homogeneous, beadless nano/micro structured, and quercetin and tigecycline active ingredients were successfully loaded into the nanofiber structure. In vitro drug release studies showed that tigecycline loaded nanofibers showed a more controlled drug release compared to quercetin loaded fibers. The antibacterial analysis showed that the bilayered wound dressing showed antibacterial activity against E. coli and S. aureus bacteria and in vitro cytotoxicity studies showed that the produced bilayered wound dressing did not show toxic effects against L929 cells.