Çevrenin kasten ve taksirle kirletilmesi suçları
Crimes of intentional pollution of the environment and pollution of the environment due to negligence
- Tez No: 915789
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Çevre, günümüzde ceza hukuku tarafından önem atfedilen bir değer haline gelmiştir. Bu kapsamda birçok ülkede çevreye zarar veren fiiller karşılığında cezai yaptırımlar öngörülmüştür. Bu çalışmada ise 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda yer alan“Çevrenin Kasten Kirletilmesi”ve“Çevrenin Taksirle Kirletilmesi”suçları unsurlarına ayrılarak incelenmektedir. İlk bölümde Avrupa Birliği Hukuku ve karşılaştırmalı ceza kanunlarında yer alan çevre suçları, ekokırım kavramı ve yeşil kriminolojiye değinilmektedir. İkinci bölümde, Türk Ceza Kanununun 181.maddesinde bulunan Çevrenin Kasten Kirletilmesi suçuna ilişkin olarak doktrindeki tartışmalara yer verilmekte, bu suça ilişkin olarak Avrupa Birliği'nin Çevrenin Ceza Hukuku Yoluyla Korunması Direktifi (AB/2024/1203) içeriğindeki düzenlemelerden yararlanılarak birtakım öneriler getirilmektedir. Son olarak üçüncü bölümde Türk Ceza Kanunu'nun 182.maddesinde yer alan Çevrenin Taksirle Kirletilmesi suçu, özellikle unsurları bakımından Çevrenin Kasten Kirletilmesi suçundan farklılık gösterdiği kısımlara yoğunluk verilerek incelenmektedir. Çalışmada benimsenen temel hedef, yapılan tüm değerlendirmelerin çevre suçlarından elde edilen ekonomik menfaate dikkat çekilerek ve cezaların caydırıcılığının artırılması hususundaki görüşler dile getirilerek yapılmasıdır.
Özet (Çeviri)
The environment has become a value that is now recognised by criminal law. In this context, many countries have introduced criminal sanctions for acts that cause damage to the environment. In this study, the crimes of“Intentional Pollution of the Environment”(Article 181) and“Pollution of the Environment due to Negligence”(Article 182) of the Turkish Criminal Code Number 5237, are examined under their constituent elements.The first chapter discusses environmental crimes in European Union and in comparative criminal codes. The crime of ecocide and green criminology are also mentioned. In the second chapter, discussions in the doctrine about the crime of Intentional Pollution of the Environment are reviewed and suggestions are made regarding this crime by making use of the European Union's Directive on the Protection of the Environment Through Criminal Law (EU/2024/1203). Finally, the crime of Pollution of the Environment Due to Negligence is examined by focusing on the parts where this crime differs from the polluting with the deliberate act, especially in terms of their elements. This study aims to highlight the economic incentives behind environmental crimes and to advocate for stronger deterrence through more effective penalties.