Kişi-iş uyumu ve bireysel yenilikçiliğin psikolojik güçlendirmeye etkisi
The Effect of person-job fit and individual innovation on psychological empowerment
- Tez No: 915790
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH KIRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Günümüzde işletmelerin, çalışanların kişi-iş uyumuna, bireysel yenilikçiliğine ve psikolojik güçlendirmesine karşı daha akılcı ve plancı yaklaşım sergiledikleri görülmektedir. Bu kavramların iş dünyasındaki yansımaları; verimlilik, kalite, rekabet üstünlüğü ve müşteri memnuniyeti gibi unsurlardır. Bu önemli dinamikler nedeniyle işletmeler çalışanlarının kişiiş uyumuna, bireysel yenilikçiliğine ve psikolojik güçlendirmelerine yönelik uygulamalar geliştirmeye başlamıştır. Buradan hareketle çalışmanın amacı, kişi-iş uyumu ve bireysel yenilikçiliğin psikolojik güçlendirmeye etkisinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Bu çalışmanın gerçekleştirilmesiyle kişi-iş uyumu, bireysel yenilikçilik ve psikolojik güçlendirme değişkenlerinin bankacılık sektörü için ne anlama geldiği açıklanmıştır. Çalışmanın konusu olan bu değişkenler, bankacılık sektörü dahilinde bağımsız değişken olan kişi-iş uyumu ve bireysel yenilikçiliğin, bağımlı değişken olan psikolojik güçlendirmeye etkisinin nasıl olacağının ortaya konması bakımından önemlidir. Çalışmanın örneklemi, İstanbul ilindeki özel ve devlet bankası çalışanları olarak belirlenmiştir. Bu bağlamda çalışmanın amacına yönelik literatür araştırması yapılmış, nicel araştırma yöntemi ve anket tekniği kullanılmıştır. Elde edilen bulgularda ise kişi-iş uyumu ve bireysel yenilikçiliğin psikolojik güçlendirme ile anlamlı bir ilişkisi olduğu görülmüştür. Bağımsız değişkenler olan kişi iş uyumu ve bireysel yenilikçiliğin bağımlı değişken olan psikolojik güçlendirmeye pozitif etkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, businesses are observed to adopt a more rational and strategic approach toward employees' person-job fit, individual innovativeness, and psychological empowerment. The reflections of these concepts in the business world include elements such as productivity, quality, competitive advantage, and customer satisfaction. Due to these critical dynamics, businesses have started to develop practices aimed at enhancing employees' person-job fit, individual innovativeness, and psychological empowerment. Based on this, the study aims to examine the impact of person-job fit and individual innovativeness on psychological empowerment. By conducting this study, the meanings of the variables person-job fit, individual innovativeness, and psychological empowerment within the banking sector have been clarified. These variables, which are the focus of the study, are significant for understanding how the independent variables of person-job fit and individual innovativeness influence the dependent variable of psychological empowerment in the banking sector. The sample of the study consists of employees from private and state banks in Istanbul. In this context, a literature review was conducted in line with the study's purpose, and quantitative research methods and survey techniques were utilized. The findings revealed a significant relationship between person-job fit, individual innovativeness, and psychological empowerment. It was determined that the independent variables, person-job fit and individual innovativeness, have a positive impact on the dependent variable, psychological empowerment.