Çevrenin kasten ve taksirle kirletilmesi suçları
Intentional and negligent environmental pollution offences
- Tez No: 999035
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERTAÇ IŞIKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenen çevrenin kasten kirletilmesi ve çevrenin taksirle kirletilmesi suçları ceza hukuku perspektifinden incelenmiştir. Son yıllarda küresel ölçekte giderek artan çevre sorunları, çevrenin korunmasına yönelik hukuki mekanizmaların önemini artırmış; özellikle ceza hukukunun çevrenin korunmasında etkili bir araç olarak kullanılması yönündeki tartışmaları gündeme getirmiştir. Bu gelişmeler doğrultusunda Türk Ceza Kanunu'nda“Çevreye Karşı Suçlar”başlığı altında çevrenin korunmasına yönelik çeşitli suç tiplerine yer verilmiş ve çevrenin ceza hukuku aracılığıyla korunmasına ilişkin önemli bir adım atılmıştır. Çalışmada öncelikle çevre kavramı ile çevre hakkının ortaya çıkışı ve gelişimi ele alınmış; çevre hakkının uluslararası belgelerde ve anayasalarda nasıl düzenlendiği incelenmiştir. Ardından çevrenin idare hukuku aracılığıyla korunması, çevreye ilişkin kabahatler ve kabahatler ile suçlar arasındaki temel farklılıklar değerlendirilmiş; çevre ceza hukukunun idare hukukuna bağlılığı ve bu bağlılığın ortaya çıkarabileceği sorunlar üzerinde durulmuştur. Tezin son bölümünde ise Türk Ceza Kanunu'nun 181. ve 182. maddelerinde düzenlenen çevrenin kasten kirletilmesi ve çevrenin taksirle kirletilmesi suçları ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Bu kapsamda söz konusu suç tiplerinin hukuki konusu, maddi ve manevi unsurları, fail ve mağdur bakımından özellikleri ile suçların oluşumu bakımından önem taşıyan diğer unsurlar doktrin ve yargı kararları ışığında değerlendirilmiştir. Ayrıca öğretide yer alan görüşler ve farklı yaklaşımlar dikkate alınarak Türk ceza hukukunda benimsenen sistem açıklanmış ve bazı değerlendirme ve önerilere yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
This study examines the offenses of intentional pollution of the environment and negligent pollution of the environment regulated under the Turkish Penal Code No. 5237 from the perspective of criminal law. Environmental problems that have increasingly intensified on a global scale in recent years have enhanced the importance of legal mechanisms aimed at environmental protection and have brought forward discussions on the use of criminal law as an effective instrument in protecting the environment. In line with these developments, various offense types aimed at protecting the environment were introduced under the heading“Crimes Against the Environment”in the Turkish Penal Code, marking an important step toward the protection of the environment through criminal law. The study first addresses the concept of the environment and the emergence and development of the right to a healthy environment, and examines how this right has been regulated in international documents and constitutional frameworks. Subsequently, the protection of the environment through administrative law is analyzed, together with environmental misdemeanors and the fundamental differences between misdemeanors and crimes. In this context, particular attention is paid to the dependence of environmental criminal law on administrative law and the potential problems arising from this relationship. In the final part of the thesis, the offenses of intentional pollution of the environment (Article 181) and negligent pollution of the environment (Article 182) of the Turkish Penal Code are examined in detail. Within this framework, the legal interests protected by these offenses, their material and mental elements, and the characteristics related to the perpetrator and the victim, as well as other elements significant for the formation of the offenses, are evaluated in light of doctrine and judicial decisions. In addition, the system adopted in Turkish criminal law is explained by taking into consideration the views and different approaches in the doctrine, and certain evaluations and suggestions are presented.