Çevrenin kasten kirletilmesi suçu
The offence of intentional pollution of environment
- Tez No: 557167
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SİNAN ALTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İnsanlığı tehdit eden en önemli problemlerden biri olan çevre kirliliği, kökü çok eskilere dayanmasına rağmen özellikle sanayi devriminden sonra etkisini çok daha fazla göstermeye başlamıştır. 1970'li yıllardan itibaren uluslararası kamuoyunda da sıkça dile getirilmeye başlanılan çevre kirliliği ve sorunlarına karşı çözüm arayışı kapsamında çeşitli hukuksal önlemler alınmaya başlanmıştır. 70'li ve 80'li yıllarda tüm dünyada, temiz bir çevrede yaşama hakkının temel bir hak olarak anayasalarda güvence altına alınması sağlanmaya başlanmıştır. Hızla artan nüfus, plansız sanayileşme ve kentleşme, savaşlar, nükleer enerji alanında yapılan çalışmalar, doğal olmayan gübreler ve kullanılan kimyasal ilaçlar çevre kirliliğinin uluslararası anlamda bir sorun haline gelmesinde etkili olmuştur. Türkiye'de ise sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşama hakkı 1982 Anayasası ile hukukumuza girmiştir. Daha sonra çevrenin korunmasına ve kirliliğin önlenmesine ilişkin temel ilkelerin ele alındığı 1983 tarihli Çevre Kanunu yürürlüğe girmiştir. 2004 yılında yürürlüğe giren 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun“Topluma Karşı Suçlar”başlıklı üçüncü kısmının ikinci bölümünde“Çevreye Karşı Suçlar”başlığı altında dört tane çevre suçu düzenlenmiştir. Bunlar,“Çevrenin Kasten Kirletilmesi”(m. 181),“Çevrenin Taksirle Kirletilmesi”(m. 182),“Gürültüye Neden Olma”(m. 183) ve“İmar Kirliliğine Neden Olma”(m. 184) suçlarıdır. Biz bu çalışmamızda Çevrenin Kasten Kirletilmesi suçunu anlatmaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
Environmental pollution, which is one of the most important problems that threaten humanity, has started to show its effect much more after the industrial revolution, although it dates back to older times. Since the 1970s, various legal measures have begun to be taken within the scope of the search for solutions against the environmental pollution and related problems that have been frequently mentioned in the international public opinion. In the 70s and 80s, the right to live in a clean environment has been ensured in the constitutions as a fundamental right. Rapidly increasing population, unplanned industrialization and urbanization, wars, studies in the field of nuclear energy, unnatural fertilizers and chemicals have been effective in environmental pollution becoming an international problem. In Turkey the right to a healthy and clean environment have entered into our legal system by the 1982 Constitution. Following this, the Environmental Law of 1983, which deals with the basic principles of environmental protection and pollution prevention, came into force. Four environmental offenses were defined under the title of“Offenses Against Environment”in the second part of the third section (entitled as“Offenses Against Community”) of the Turkish Penal Code No. 5237, which came into force in 2004. These offenses are“Intentional Pollution of Environment”(Article 181),“Pollution of Environment by Negligence”(Article 182),“Causing Noise”(Article 183), and“Pollution Caused by Constructions”(Article 184). In this study, this study explains the offense of Intentional Pollution of Environment.