Kripto para piyasasi ve taraftar tokenleri: ÇKKV yöntemleri ile yatırım aracı olarak taraftar token seçimi
Cryptocurrency market and fan tokens: Choosing fan tokens as an investment instrument with MCDM methods
- Tez No: 915792
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ZAFER TAŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe, Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez, kripto para piyasalarının önemli bir bileşeni haline gelen taraftar tokenlerinin finansal performansını ve yatırım potansiyelini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Taraftar tokenleri, spor kulüpleri ile taraftarlar arasındaki etkileşimi ve bağlılığı artıran dijital varlıklar olarak öne çıkmaktadır. Çalışmada, Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerinden LOPCOW, MEREC ve CRADIS kullanılarak belirlenen kriterler doğrultusunda taraftar tokenlerinin performansı incelenmiştir.İlk olarak LOPCOW ve MEREC yöntemleri ile performans değerlendirme kriterlerinin önem ağırlıkları belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, taraftar tokenlerinin performansının belirlenmesinde en önemli kriterin piyasa değeri, en önemsiz kriterin ise toplam arz kriteri olduğunu ortaya koymuştur. İkinci aşamada CRADIS yöntemi ile taraftar tokenlerinin performans sıralaması elde edilmiştir. Bu sonuçlara göre en iyi performansa sahip taraftar tokeninin Paris Saint-Germain Fan Token (PSG), en kötü performansa sahip taraftar tokeninin ise Inter Milan Fan Token (Inter) olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to evaluate the financial performance and investment potential of fan tokens, which have become an important component of cryptocurrency markets. Fan tokens stand out as digital assets that increase interaction and loyalty between sports clubs and fans. In the study, the performance of fan tokens was examined in line with the criteria determined using LOPCOW, MEREC and CRADIS, which are among the Multi-Criteria Decision Making (MCDM) methods. First, the importance weights of the performance evaluation criteria were determined with the LOPCOW and MEREC methods. The results revealed that the most important criterion in determining the performance of fan tokens is the market value, and the least important criterion is the total supply criterion. In the second stage, the performance ranking of fan tokens was obtained using the CRADIS method. According to these results, it was determined that the fan token with the best performance was Paris Saint-Germain Fan Token (PSG) and the fan token with the worst performance was Inter Milan Fan Token (Inter).