Kripto para piyasası ve yatırımcı eğilimleri analizi
Cryptocurrency market and investor trends analysis
  1. Tez No: 821846
  2. Yazar: ESİN KENDİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU ASLANTAŞ ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Tüm dünyada yükselip trend haline gelen kripto para birimleri finansal piyasalarda önemli yatırım araçlarından biri olarak kendini göstermektedir. Fakat kripto para birimlerine yatırım yapma motivasyonunu ve yatırım yapmaya iten farklı nedenleri araştıran sağlam argümanlar literatürde yetersiz kalmıştır. Bu sebeple bu çalışma, davranışsal finans faktörlerinin kripto para piyasasındaki yatırım kararları üzerindeki etkisini araştırarak kripto para piyasasına yatırım yapan Türkiye'deki bireysel yatırımcılara odaklanmaktadır. Elde edilen veriler istatistiksel analiz programı aracılığıyla Bağımsız Örneklem t Testi, ve One Way Anova analizi kullanılarak test edilmiştir. Nicel bir yaklaşım kullanılarak gerçekleştirilen bu çalışmanın bulgularına göre; beklenti teorisi, aşırı iyimser davranma, pişmanlıktan kaçınma, belirsizlikten kaçınma ve sezgisel faktörler yatırımcıların kripto para piyasasındaki yatırım kararları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cryptocurrencies, which have been rising and trending all over the world, show themselves as one of the important investment tools in financial markets. However, solid arguments investigating the motivation to invest in cryptocurrencies and the different reasons for investing are insufficient in the literature. For this reason, this study focuses on individual investors in Turkey who invest in the cryptocurrency market by investigating the impact of behavioral finance factors on investment decisions in the cryptocurrency market. Obtained data were tested using Independent Sample t-Test, and One Way Anova analysis by means of statistical analysis program. According to the findings of this study, which was carried out using a quantitative approach; It has been concluded that expectation theory, over-optimism, regret avoidance, uncertainty avoidance and heuristic factors have a significant impact on investors' investment decisions in the cryptocurrency market.