Türkiye'de sigortacılık sektörünün gelişimi ve sigorta müşterilerinin farkındalığına dair bir araştırma: Sivas ili örneği
The Development of the insurance sector in turkey and a study on insurance customers' awareness: The Case of Sivas
- Tez No: 915791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE TUNCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe, Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
TFinansal piyasalarda önemi büyük olan sigorta sektörü, modern ekonomilerin ve toplumların sürdürülebilirliği açısından da hayati bir öneme sahiptir. Bu sektör, bireylerin ve işletmelerin karşılaşabileceği çeşitli finansal risklere karşı koruma sağlayarak, genel ekonomik istikrarı ve güvenliği destekler. Sigorta, bireylerin ve şirketlerin olası zararlardan korunmasını sağlarken, aynı zamanda toplumsal refahı ve ekonomik büyümeyi teşvik eder. Türkiye'de sigorta sektörü, ciddi bir potansiyele sahiptir. Türkiye'de sigortacılık sektörü gelişmekle birlikte, bu gelişimin hızlı bir şekilde gerçekleşmediği söylenebilir. Dolayısıyla bu tez çalışmasında, sigortacılık sektörünün gelişiminde en etkili faktörlerden olan sigorta bilincinin, Sivas İlinde ne düzeyde olduğunu ortaya koymak amaçlanmıştır. Bunun için dijital kanallar üzerinden yapılacak anket ile bir alan araştırması yürütülmüştür. Analiz bulgularına göre, Sivas ilinde deprem sigortası hakkında anket katılımcısı olan 409 kişiden 361'sinin kısmi bilgiye/bilgiye sahip olduğu görülmekte olup bu sayı konut sigortasında daha azdır. Deprem poliçesi yaptıran kişi sayısı 251 iken konut sigortası yaptıran kişi sayısı 124'tür. Sivas ilinde deprem ve konut sigortası yaptıran kişilerin poliçelerini, sigortanın önemini bilerek kendi isteği ile yaptırdıkları görülmektedir. Sivas ilinde sigorta farkındalığının olduğu, ancak sigorta yaptıran sayısının istenen seviyeye ulaşmadığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The insurance sector, which has great importance in financial markets, is also of vital importance for the sustainability of modern economies and societies. This sector supports economic stability and security by providing protection against various financial risks that individuals and businesses may face. Insurance not only ensures individuals and companies are protected from potential damages, but also promotes social welfare and economic growth. In Turkey, the insurance sector has significant potential. Although the insurance sector in Turkey is developing, it can be said that this development is not happening rapidly. Therefore, the purpose of this thesis study is to reveal the level of insurance awareness in the city of Sivas, which is one of the most effective factors in the development of the insurance sector. For this purpose, field research was conducted through a survey conducted via digital channels. According to the analysis findings, out of 409 survey participants in Sivas, 361 have partial knowledge or knowledge about earthquake insurance, while this number is lower for home insurance. The number of people who have earthquake insurance policies is 251, while this number is 124 for home insurance. It has been observed that individuals who have earthquake and home insurance policies in Sivas have obtained their policies knowingly and voluntarily, understanding the importance of insurance. It is understood that there is awareness of insurance in Sivas, but the number of people purchasing insurance has not reached a sufficient level.