Gemi adamlığı ve psikolojik sağlık ilişkisi
The Relationship between seafaring and psychological health
- Tez No: 915796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYYÜB ENSARİ CİCERALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, uzak yol gemi adamlarının psikolojik belirti düzeylerinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma evrenini kuru yük gemilerinde Türkiye sınırlarına uğramadan görev yapan Türk gemi adamları oluşturmaktadır. Araştırmada çalışma grubunu ise kartopu örnekleme yöntemi ile belirlenen 102 gemi adamı oluşturmaktadır. Araştırmada araştırmacı tarafından hazırlanmış Sosyodemografik Bilgi Formu ve revize edilmiş Symptom Check List-90 (SCL90-R) Belirti Tarama Testi kullanılmıştır. Araştırmada gemi adamlarının psikolojik belirtiler genel skoru ve alt boyut skorlarının düşük olduğu belirlenmiştir. Araştırmada gemi adamlarının psikolojik belirtiler genel skoru ve alt boyut skorlarının yaş ve gemide çalıştıkları bölüm değişkenlerine göre farklılaşmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the psychological symptom levels of seafarers. The relational screening model, which is one of the quantitative research methods, was used in the research. The study population consists of Turkish seafarers who work on dry cargo ships without stopping at the borders of Turkey. The study group consists of 102 seafarers determined by the snowball sampling method. The researcher-prepared Sociodemographic Information Form and the revised Symptom Check List-90 (SCL90- R) Symptom Screening Test were used in the research. In the research, it was determined that the general psychological symptom score and subdimension scores of the seafarers were low. In the research, it was determined that the general psychological symptom score and sub-dimension scores of the seafarers did not differ according to the variables of age and the department they worked in on the ship.