Türk masal külliyatı (TÜMAK)-I masallarının formel ve tekerlemeler bakımından incelenmesi
An Analysis of the TÜMAK-I tales in terms of fairy tale formulas and fairy tale rhyme
  1. Tez No: 915797
  2. Yazar: TUNAHAN EREN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AHSEN TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Masallar, insanlığın en eski anlatı geleneklerinden biri olup kültürel mirasımızın taşıyıcı sütunlarından biridir. Zamanın ötesine geçen bu anlatılar, kullanılan dilin estetik gücü ve anlatım zenginliğiyle dikkat çekmektedir. Masalların vazgeçilmez unsurları olan formel ifadeler ve tekerlemeler, bu anlatıların ahengini ve zarafetini ortaya koymaktadır. Masal anlatıcısının sözlü geleneği ustalıkla yansıttığı bu ifadeler, masal dinleyicisini büyüleyici bir dünyaya taşırken aynı zamanda kültürel kodları nesilden nesile aktaran bir köprü vazifesi görmektedir. Bu çalışma, Türk masal geleneğinin temel yapı taşlarından biri olan masal formel ve tekerlemelerini bilimsel bir bakış açısıyla incelemek ve bu unsurların Türk dili ve edebiyatındaki yerini görünür kılmak amacıyla hazırlanmıştır.“Türk Masal Külliyatı (TÜMAK)-I Projesi”çerçevesinde dijital ortama aktarılan masalların formel ve tekerlemeler yönünden incelenmesiyle bu kültürel mirasın ne denli zengin bir anlatı geleneğine sahip olduğu ortaya konmuştur. Bu çalışmanın evreni proje çıktısı olarak erişime açılmış olan 1252 masal, örneklemi ise formel ve tekerleme içeren 209 masaldır. Bu araştırma, nitel araştırma metodolojisi kapsamında yürütülmüş betimsel bir çalışmadır. Verilerin toplanmasında nitel araştırma metodolojisi içinde yer alan doküman analizi tekniği kullanılmıştır. İncelediğimiz formel ve tekerlemelerde yer alan sıkça tekrar eden kelimeler, kelime grupları ve bazı yapılar metne şiirsel bir hava katmış, aynı zamanda verilmek istenen anlamı pekiştirmiştir. Bu çalışma ile geçmişten geleceğe bir kültür köprüsü olan masal formel ve tekerlemelerinin; halkın hayal gücünü, mizahî anlayışını ve toplumsal eleştirilerini yansıtan eşsiz bir edebî unsur olduğu ortaya koyulmuştur. Ses açısından incelendiğinde masal formel ve tekerlemelerinin Türkçenin ritmik hususiyetlerini başarılı bir şekilde yansıttığı görülmüştür. Bilhassa aliterasyon, asonans ve diğer ses oyunları bu formel ve tekerlemelerin estetik değerini artırmakta ve dinleyiciyi masala çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Fairy tales, one of humanity's oldest narrative traditions, are foundational pillars of our cultural heritage. These timeless narratives stand out for their aesthetic power and the richness of their language. The formal expressions and fairy tale rhyme, indispensable elements of fairy tales, reveal their harmony and elegance. These expressions, masterfully reflecting the oral tradition through the storyteller's skill, not only transport the listener to an enchanting world but also serve as a bridge, transmitting cultural codes from one generation to the next. This study was conducted to examine the formal elements and rhyme, which are among the cornerstones of the Turkish fairy tale tradition, from a scientific perspective and to make their significance in Turkish language and literature more visible. By analyzing the formal expressions and rhyme of the tales digitized under the“Türk Masal Külliyatı (TÜMAK)-I Projesi”this study reaffirms the richness of this cultural heritage and its vibrant narrative tradition. The scope of this research includes 1252 tales made accessible as project outputs, while its sample comprises 209 tales containing formal expressions and rhyme. This research is a descriptive study conducted within the scope of qualitative research methodology. The document analysis technique, which is included in qualitative research methodology, was used for data collection. Frequently repeated words, phrases, and certain structures found in these formal elements and repartee imbue the text with a poetic quality and reinforce the intended meaning. In many cases where ellipsis could have been employed, it was consciously avoided, and specific words were systematically repeated. These repetitions, which enhance the narrative's aesthetic by contributing to harmony and emphasis, complement one another in terms of meaning, sound, and grammar. This study demonstrates that fairy tale formal expressions and rhyme, which act as cultural bridges from the past to the future, are unique literary elements reflecting the people's imagination, sense of humor, and social critique. When examined in terms of sound, it has been observed that the fairy tale formulas and rhymes successfully reflect the rhythmic characteristics of the Turkish language. In particular, alliteration, assonance, and other sound devices enhance the aesthetic value of these formulas and rhyme, drawing the listener into the fairy tale.