Genç yetişkinlerde sosyal medya kullanım yoğunluğu ile bağlantılı kişisel ve sosyal deneyimler: Karma desene dayalı bir çalışma
Personal and social experiences related to social media use intensity in young adults: A Mixed design study
  1. Tez No: 915795
  2. Yazar: AYŞE BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEFNE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışma, farklı sosyal medya kullanım yoğunluklarına sahip genç yetişkinlerin sosyal medya kullanım yoğunluğuyla bağlantılı kişisel ve sosyal deneyimlerinin betimlenmesi amacıyla yapılan karma desenli araştırmadır. Araştırmadaki nicel verilerin örneklemi 18-35 yaş aralığındaki 177 katılımcıdan; nitel verilerin çalışma grubu 18-35 yaş aralığındaki 30 katılımcıdan oluşmaktadır. Veri toplamak amacıyla“Demografik Bilgi Formu”ve“Yarı-Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Demografik Bilgi Formu'ndan elde edilen veriler Ki-Kare analiziyle incelenmiştir. Görüşmelerden elde edilen nitel veriler içerik analiziyle incelenmiş ve Fleiss Kappa testiyle uzmanlar arası görüş birliği değerlendirilmiştir. Bu bulgular tema, kategori ve alt kategoriler halinde sunulmuştur. Nicel verilerin analizinde, günlük sosyal medya kullanım süresiyle sosyal medya hesap sayısı, günlük internet kullanım süresi ve katılımcıların romantik/yakın ilişki durumu arasında anlamlı ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sosyal medyada zorbalığa maruz kalma durumuyla katılımcıların öğrenim düzeyi, 'kiminle yaşadığı' ve romantik/yakın ilişki durumu arasında anlamlı ilişkinin olmadığı belirlenmiştir. Nitel verilerin analizinde, 7 tema belirlenmiştir. Bunlar:“Duygu durumu”(K=1.00),“Sosyal medyadan psikolojik olarak etkilenme”(K=1.00),“Bireysel sosyal medya kullanım gereksinimleri”(K=1.00),“Kullanım yoğunluğuna ilişkin yaşantılar”(K=,657),“Günlük yaşam eylemleri”(K=1.00),“Sosyal medya kullanımından algılanan zararlar”(K=1.00),“Sosyal medyada zorbalıkla ilgili deneyimler”(K=.733). Araştırma sonucunda, genç yetişkinlerin sosyal medya kullanımlarının bireysel sosyal medya gereksinimlerinden ve sosyal medya kullanımından algıladıkları zararlardan etkilendiği görülmektedir. Genç yetişkinlerin sosyal medyada zorbalığa maruz kalma riski ve mücadele etme durumlarının kullanım yoğunluğu deneyimlerini etkileyen bir unsur olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların kullanım yoğunluğuna ilişkin algılarının ve kullanım yoğunluğunu azaltma denemelerinin kullanım yoğunluğuyla ilişkili kişisel ve sosyal deneyimlerinde önemli olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is mixed-design study that aims to describe the personal and social experiences of young adults with different intensities of social media use in relation to their intensity of social media use. The sample of quantitative data in this mixed-design research consists of 177 participants between the ages of 18-35; the study group of qualitative data consists of 30 participants between the ages of 18-35.“Demographic Information Form”and“Semi-structured Interview Form”were used to collect data. The data obtained from the Demographic Information Form were analyzed using Chi-Square analysis. The qualitative data obtained from the interviews were analyzed throug content analysis and the consensus among the experts was evaluated by Fleiss Kappa test. These findings were presented as themes, categories and subcategories. In the analysis of quantitative data, it was concluded that there was a significant relationship between daily social media usage time and the number of social media accounts, daily internet usage time and the participants' romantic/intimate relationship status. It was determined that there was no significant relationship between being exposed to bullying on social media and the participants' level of education, 'with whom they live' and romantic/intimate relationship status. In the analysis of qualitative data, 7 themes were identified. These are:“Emotional state”(P=1.00),“Being psychologically affected by social media”(P=1.00),“Individual social media usage requirements”(P=1.00),“Experiences related to intensity of use”(P=.657),“Daily life actions”(P=1.00),“Perceived harms from social media use”(P=1.00),“Experiences related to bullying on social media”(P=.733). As a result of the research, it's seen that young adults' social media use is affected by their individual social media needs and the harms they perceive from social media use. It was determined that young adults' risk of being bullied on social media and their struggle with bullying is a factor affecting their experiences of intensity of use. Participants' perceptions of intensity of use and attempts to reduce intensity of use are important in their personal and social experiences related to intensity of use.