Yetişkinlerde bağlanma stilleri, özyeterlilik ve duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between attachment styles, self-efficacy, and emotion regulation skills in adults
  1. Tez No: 915810
  2. Yazar: HİLAL HELVACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bağlanma stilleri bireylerin davranışlarını, duygu, düşüncelerini şekillendirmektedir. Bu örüntülerin yansımaları hayatın birçok alanında kendini göstermektedir. Özyeterlilik amacımıza ulaşmak için kendimize, yapabileceğimize dair inancımızın temellerini oluşturmaktadır. Bağlanma stillerinin özyeterlilik ve duygu düzenleme becerileri ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Bu araştırmanın amacı yetişkin bireylerde bağlanma stilleri, özyeterlilik ve duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırmanın örneklemini 18-60 yaş arası 237 yetişkin birey oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak için kişisel veri formu, Erişkin Bağlanma Biçimi Ölçeği (EBBÖ), Genel Özyeterlilik Ölçeği (GÖÖ), Duygu Düzenleme Ölçeği (DDÖ) kullanılmıştır. Kişisel veri formu ve ölçeklerden oluşan anket, Google Forms aracılığı ile katılımcılara ulaştırılmıştır. Katılımcılara uygulanan ölçeklerden elde edilen verilerin analizi için SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Ölçek ve alt ölçek puanları arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Katılımcıların sosyodemografik verileri arasında anlamlı farklılık olup olmadığını belirlemek üzere Independent t testi ve ANOVA testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda; Güvenli Bağlanma ile Genel Özyeterlilik Ölçeği-Toplam ve alt boyutlar Genel Özyeterlilik-Başlama ve Genel Özyeterlilik-Yılmama arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki saptanmıştır. Kaçıngan Bağlanma stili ve Kaygılı/kararsız Bağlanma stili ile Genel Özyeterlilik-Toplam ve Genel Özyeterlilik-Başlama alt boyutu arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Duygu Düzenleme Ölçeği-Toplam ve Genel Özyeterlilik-Toplam, Genel Özyeterlilik-Yılmama, Genel Özyeterlilik-Sürdürme çabası ısrar arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Duygu Düzenleme Ölçeği-Yeniden değerlendirme alt boyutu ile Genel Özyeterlilik-Toplam ve alt boyutları Genel Özyeterlilik-Başlama, Genel Özyeterlilik-Yılmama ve Genel Özyeterlilik-Sürdürme çabası ısrar arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Duygu Düzenleme Ölçeği-Yeniden değerlendirme alt boyutu puanı ile Güvenli Bağlanma arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanırken, Duygu Düzenleme Ölçeği- Bastırma puanı ile Kaçıngan Bağlanma arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Attachment styles shape individuals' behaviors, emotions, and thoughts. The reflections of these patterns are evident in many areas of life. Self-efficacy forms the basis of our belief in ourselves and our capabilities to achieve our goals. It is known that attachment styles are related to self-efficacy and emotion regulation skills. The purpose of this study is to examine the relationships between attachment styles, self-efficacy, and emotion regulation skills in adult individuals. The sample of the study consists of 237 adults between the ages of 18-60. Personal data form, Adult Attachment Style Scale (ASL), General Self-Efficacy Scale (GSS), Emotion Regulation Scale (ERS) were used to collect data in the study. The questionnaire consisting of personal data form and scales was delivered to the participants via Google Forms. SPSS 25.0 package program was used to analyze the data obtained from the scales applied to the participants. Pearson correlation analysis was performed to determine the relationship between scale and subscale scores. Independent t test and ANOVA test were applied to determine whether there is a significant difference between the sociodemographic data of the participants. As a result of the research; a significant and positive relationship was found between Secure Attachment and General Self-Efficacy Scale-Total and sub-dimensions General Self-Efficacy-Initiation and General Self-Efficacy-Resistence. A negative significant relationship was found between Avoidant Attachment style and Anxious/ambivalent Attachment style and General Self-Efficacy-Total and General Self-Efficacy-Initiation sub-dimensions. A positive significant relationship was found between Emotion Regulation Scale-Total and General Self-Efficacy-Total, General Self-Efficacy-Resistence, General Self-Efficacy-Maintenance effort and persistence. A positive significant relationship was found between the Emotion Regulation Scale-Reappraisal sub-dimension and General Self-Efficacy-Total and its sub-dimensions General Self-Efficacy-Initiation, General Self-Efficacy-Persistence and General Self-Efficacy-Maintenance effort and persistence. A positive significant relationship was found between the Emotion Regulation Scale-Reappraisal sub-dimension score and Secure Attachment, while a positive significant relationship was found between the Emotion Regulation Scale-Suppression score and Avoidant Attachment.