İçten yanmalı motorların yağ filtrelerinde karşılaştırmalı verimlilik analizi
Comparative efficiency analyses of oil filters on internal combustion engines
  1. Tez No: 915832
  2. Yazar: ONUR ATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TURAN ARAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Tüm mühendislik uygulamalarında verimliliğe etki eden önemli parametrelerden biri; enerji üretecinin giriş koşullarıdır. Motor termodinamiği ve mühendisliğinde de hava ve yakıt karışımı giriş parametreleri önemlidir. Özellikle bu konuda filtrasyon ayrıca önemli bir yer tutmaktadır. Motordaki yanma olayı esnasında açığa çıkan partiküller (karbon emisyonları) ve hava yakıt karışımıyla beraber sisteme giren yabancı maddeler motorda aşınma ve dolaylı olarak kirlenme gibi istenmeyen çıktılara sebep olur. Aşınma ve ısınma, teknolojinin ilerlemesine rağmen hala geliştirilmekte olan ve geliştirilmesi gereken bir sorun olmaya devam etmektedir. İçten yanmalı motorlarda en önemli sistemlerden bir olan yağlama sistemleri motor bloğu içerisindeki sürtünmeyi azaltma, aşınmayı önleme, korozyonu engelleme, motorun içinin temiz kalmasını sağlama, motordaki katı partikülleri uzaklaştırma, hareketli parçaları soğutma gibi görevleri vardır. Bu noktada filtrasyonun önemi açıkça görülmelidir ki; yağ filtreleri motorun uzun, sağlıklı ve verimli bir şekilde çalışması için önemli bir etkendir. Motor içerisindeki yağın gerekli miktar ve hızda olmasına elverişli, yağ içerisindeki partikülleri tutabilmesi ve yanma odasında açığa çıkan karbon partiküllerini tutabilmesi açısından gerekli gözenek çapına sahip olması gerekmektedir. Bu çalışmada 6 farklı yağ filtresi kağıdı; gramaj tayini, kalınlık tayini, patlama mukavemeti, hava geçirgenliği, basınç kaybı akış karakteristiği ve ömür ile birikme verimi testlerine tâbi tutularak verimlilik analizi yapılmış ve sonuçlar karşılaştırmalı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the important parameters affecting efficiency in all engineering applications is the inlet conditions of the internal combustion engines' part. Air and fuel mixture inlet parameters are also important in engine thermodynamics and engineering. Filtration is also important in this regard. Particles released during combustion in the engine (carbon emissions) and foreign substances entering the system with the air-fuel mixture cause unwanted outputs such as wear and indirect contamination in the engine. Wear and heating continue to be a problem that is still being developed and needs to be developed despite the advancement of technology. Lubrication systems, which are one of the most important systems in internal combustion engines, have tasks such as reducing friction in the engine block, preventing wear, preventing corrosion, ensuring that the inside of the engine remains clean, removing solid particles from the engine, and cooling moving parts. At this point, the importance of filtration should be clearly seen; oil filters are an important factor for the long, healthy and efficient operation of the engine. It must have the necessary pore diameter to be suitable for the required amount and speed of oil in the engine, to hold the particles in the oil and to hold the carbon particles released in the combustion chamber. In this study, 6 different oil filter papers were subjected to grammage determination, thickness determination, bursting strength, air permeability, pressure loss flow characteristics and life and accumulation efficiency tests, and efficiency analysis was performed thus the results were presented comparatively.